Média: Soud nařídil Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

vydáno:

aktualizace:
28.03.2023 20:55

Washington - Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

foto

Ilustrační foto - Americký viceprezident Mike Pence na předvolebním mítinku. ČTK/AP Carlos Osorio

Pence, který je potenciálním soupeřem Trumpa v nadcházejících prezidentských primárkách Republikánské strany, se proti novému rozhodnutí může odvolat. Verdikt je nicméně neúspěchem jeho právní strategie, jakož i Trumpových právníků, kteří se snažili obsílku smést ze stolu s vlastní argumentací podobně jako v jiných vyšetřováních týkajících se exprezidenta, píše list The New York Times.

Smith předvolal bývalého viceprezidenta na začátku února coby svědka ve složité kauze Trumpových zásahů do procesu potvrzování výsledků posledních prezidentských voleb. Trump v ní prohrál s kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem, nikdy však porážku neuznal a místo toho se snažil povolební proces různými cestami narušit.

Na Pence začal Trump naléhal před posledním krokem potvrzování výsledků voleb, kterým je společná schůze Kongresu, kde se sčítají hlasy volitelů z jednotlivých států. Schůzi 6. ledna 2021 předsedal Pence, který byl jako viceprezident také předsedou Senátu. Trump jej předtím veřejně vyzýval, aby hlasy z některých států odmítl, jakkoli státní úřady nezaznamenaly při volbách žádné výraznější problémy.

Soudce James Boasberg podle médií toto pondělí odmítl argumentaci Trumpova týmu ohledně zablokování Penceovy výpovědi, podle informací webu Politico nicméně uznal, že bývalý viceprezident má nárok na jistou míru imunity v souvislosti se svou rolí v Kongresu. Podle CNN Boasberg rozhodl, že Pence může odmítnout zodpovědět otázky spojené se svými kroky v den zmíněné schůze Kongresu, kdy vykonával funkci v legislativě.

Pence soudu prezentoval stanovisko, že z povahy jeho dřívější funkce mu náleží imunita, jakou běžně disponují zákonodárci, naznačil nicméně, že je ochoten odpovídat na vybrané otázky, dodává Politico.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A