Majitel fotbalové Sparty Křetínský zašel o poločase utkání s Brnem za rozhodčími

vydáno:

aktualizace:
03.04.2023 12:21

Praha - Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský zašel o přestávce nedělního ligového zápasu s Brnem za doprovodu hlavního pořadatele Romana Duška do kabiny rozhodčích. Porušil tím podle všeho disciplinární řád Ligové fotbalové asociace (LFA). Z oficiálního zápisu o utkání vyplývá, že Křetínský žádal o vysvětlení dvou herních situací. Pražané se k tomu nevyjádřili. Předseda disciplinární komise LFA Richard Baček médiím potvrdil, že se komise bude případem zabývat.

foto

Ilustrační foto - Spolumajitel fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský. ČTK Deml Ondřej

Zpráva rozhodčího Marka Radiny neuvádí, jaké konkrétní situace chtěl Křetínský vysvětlit. V úvodním dějství se odehrály dvě sporné akce. Sparta od 17. minuty prohrávala 0:1 po brance svého bývalého útočníka Jakuba Řezníčka. Situaci ještě přezkoumával videorozhodčí. Hlavní sudí Radina v pozápasovém rozhovoru pro O2 TV řekl, že žádný záběr neprokázal ofsajd, proto byla branka uznána.

Letenští následně brankami ve 20. a 24. minutě obrátili skóre. V 39. minutě nastala další sporná situace. Tomáš Čvančara ve skluzu neusměrnil nahrávku Jana Kuchty do sítě, po zmatcích při odkopu sice míč přešel brankovou čáru, Radina ale kvůli údajné ruce domácího útočníka gól neuznal. Situace ještě zkoumalo video, původní verdikt ale platil.

"Zahrání rukou bylo bezprostředně před vstřelením branky, proto podle našeho názoru nemohla být na hřišti uznána. Počkali jsme, až byl míč v brance celým objemem. Potom jsme rozhodli, jak jsme rozhodli. Žádný záběr neprokázal, že by to ruka nebyla. Proto branka nemohla být uznána," prohlásil Radina.

Křetínský následně o přestávce v doprovodu hlavního pořadatele Duška zašel za rozhodčími. "Slušnou formou požádal o vysvětlení dvou herních situací a následně kabinu rozhodčích opustil," uvedl Radina ve zprávě.

Podle disciplinárního řádu LFA za to hrozí Křetínskému zákaz činnosti až na tři měsíce nebo "výkon fotbalově prospěšné činnosti, popřípadě i peněžitá pokuta až do výše 50.000 korun".

Domácí čtyři minuty po přestávce zvýšili na konečných 3:1. Také trefou Tomáše Wiesnera se kvůli možnému ofsajdu zabýval videorozhodčí. Podle Radiny ale stejně jako u Řezníčkova gólu nešlo postavení mimo hru prokázat, proto tedy branka platila.

Podobná situace jako s Křetínským se odehrála v srpnu 2021. Tehdy disciplinární komise LFA udělila Jablonci pokutu 100 tisíc korun za vstup šéfa klubu Miroslava Pelty do kabiny rozhodčích o poločase utkání 3. ligového kola s Bohemians 1905. Severočeši porušili povinnosti pořadatele tím, že nezamezili vstupu nepovolaných osob k sudím. Sám Pelta se podle komise disciplinárně neprovinil.

Na návštěvu bývalého předsedy Fotbalové asociace ČR v kabině sudích upozornil tehdejší trenér Bohemians Luděk Klusáček. Představitelé Jablonce se bránili, že Pelta na rozhodčí v čele s hlavním Tomášem Klímou nevyvíjel žádný tlak. Podle tiskového mluvčího Martina Bergmana se šel omluvit za emotivní chování trenéra Petra Rady, kterého se prý vydal následně usměrnit i do domácí kabiny. Zápas skončil remízou 2:2.

Klíma novinářům řekl, že Pelta na rozhodčí nijak netlačil a vyjádřil jim podporu do druhého poločasu. Hlavní sudí domácího funkcionáře požádal, aby kabinu opustil, a ten to respektoval. U rozhodčích se prý Pelta zdržel jen zhruba 15 sekund.

Peltův vstup do kabiny rozhodčích zkritizovaly LFA i komise rozhodčích FAČR, která označila následný postup Klímy za správný. Zároveň vyzvala všechny funkcionáře, aby se vyvarovali podobných návštěv sudích.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A