Maďarská vláda vyhlašuje stav nouze kvůli válce na Ukrajině

vydáno:

aktualizace:
24.05.2022 20:12

Budapešť - Maďarská vláda kvůli válce na Ukrajině vyhlašuje nouzový stav, který začne platit o půlnoci, oznámil podle maďarských médií konzervativní premiér Viktor Orbán. Dodal, že o prvních opatřeních, jaká jeho kabinet podnikne, bude informovat ve středu. Orbánova vláda mohla dosud vládnout pomocí dekretů díky nouzovému stavu zavedenému v souvislosti s pandemií covidu-19, ten měl ale vypršet s koncem tohoto měsíce.

foto

Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán, 1. dubna 2022. ČTK/AP Anna Szilagyi

Maďarský parlament ovládaný Orbánovou stranou Fidesz dnes schválil změnu ústavy, na jejímž základě vznikla nová kategorie pro nouzový stav. Vláda ho nyní může vyhlásit, když je některá ze sousedních zemí zasažená ozbrojeným konfliktem, je ve válce nebo ji postihne humanitární katastrofa. Pro příslušnou změnu ústavy hlasovalo 136 poslanců ze 199. S Maďarskem sousedí Ukrajina, kterou před třemi měsíci vojensky napadlo Rusko.

Ve videu zveřejněném na facebooku několik hodin po hlasování v parlamentu Orbán řekl, že válka na Ukrajině představuje "neustálé nebezpečí pro Maďarsko, naši fyzickou bezpečnost, dodávky energií a finanční bezpečnost rodin a ekonomiky". Za současné ekonomické otřesy a drastický růst cen podle něho může jak konflikt na Ukrajině, tak sankce uvalené na Maďarsko Bruselem.

Evropská komise vede s vládou v Budapešti už dlouhé roky spory porušování principů demokracie a právního státu. Budapešť dosud nemá přístup k penězům z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19. Brusel jí je odmítá poskytnout kvůli obavám z nedostatečného potírání korupce.

Díky nouzovému stavu může maďarská vláda rušit existující zákony a vydávat nouzová opatření. Ta sice musí pak nejpozději do 15 dnů schválit parlament, vzhledem k současnému rozložení sil v maďarském zákonodárném sboru jde ale o formalitu.

Agentura DPA připomíná, že nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii covidu-19 Orbán využil i k účelům, které se zvládáním zdravotní krize nijak nesouvisely. Šlo například o opatření, na základě kterých finančně utrpěly obce vedené opozicí nebo díky kterým získali určité výhody podnikatelé blízcí vládě.

Orbánův Fidesz vyhrál počtvrté v řadě vyhrál parlamentní volby, znovu získal ústavní většinu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A