Macron se s parlamentními stranami shodl na spolupráci, odmítli širokou koalici

vydáno:

aktualizace:
22.06.2022 21:36

Paříž - Většina stran, které se po nedělních volbách dostaly do francouzského Národního shromáždění, odmítá účast v široké koalici, uvedl prezident Emmanuel Macron v prvním projevu po volbách. Strany jsou ale ochotné spolupracovat na klíčových iniciativách, dodal.

foto

Francouzský prezident Emmanuel Macron během televizního projevu 22. června 2022. ČTK/AP Bob Edme

Žádná ze stran nemůže schvalovat zákony sama, musíme se proto naučit vládnout novým způsobem a naučit se hledat kompromisy, zdůraznil francouzský prezident. Apeloval na odpovědnost stran. Prioritami bude kupní síla, energetika, klima nebo zdravotnictví, uvedl Macron ve velmi krátkém projevu. Proslov byl předtočený a vysílaný v televizi ze záznamu.

Macronova centristická koalice po nedělních volbách ztratila většinu v parlamentu, ačkoliv zůstala nejsilnější silou. Pro další vládnutí tak potřebuje najít spojence. Macron se v úterý a dnes postupně setkal se šéfy všech parlamentních stran. V úterý také odmítl demisi, kterou podala premiérka Élisabeth Borneová, jejíž jméno v dnešním projevu ani jednou nezaznělo.

"Francouzky, Francouzi, drazí spoluobčané, 24. dubna jste mi opět dali důvěru a zvolili mě podruhé prezidentem. Učinili jste tak na základě jasného projektu a dali jste mi přesvědčivou legitimitu," zahájil Macron svůj projev, než přešel k tématu povolební situace. Komentátoři stanice BFM TV si všímají, že Macron sice hovořil o tom, že pochopil vzkaz vyslaný voliči v parlamentních volbách, přesto projev začal zase u sebe a neopomenul zmínit svůj mandát a roli.

Reformy jsou dlouhodobě významnou štěpnou linií mezi francouzskými politickými bloky. Vláda prosazuje zejména důchodovou reformu, která zahrnuje i zvýšení věku odchodu do penze. Proti se staví většina opozice. "Stát potřebuje ambiciózní reformy víc než kdy dřív," zaznělo v dnešním projevu. Za hlavní Macron označil projekty "pro mládež", ekologické, sociální a to vše "ekonomicky důvěryhodné". Při hledání řešení se slíbil řídit "veřejnými zájmy".

Francouzský prezident zmínil také nízkou volební účast a rozdělení společnosti, které se projevilo i ve složení parlamentu. Vyjednávání podle hlavy státu budou trvat několik týdnů. Rozhovory o budoucí spolupráci budou podle něj pokračovat po summitu Evropské unie, kterého se ve čtvrtek a pátek zúčastní.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A