MAAE: Írán navzdory jednáním rozšiřuje kapacity pro obohacování uranu

vydáno:

aktualizace:
01.12.2021 21:23

Vídeň - Írán rozšiřuje své kapacity pro obohacování uranu, čímž pokračuje v porušování jaderné dohody z roku 2015. Podle agentury DPA o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Oznámení přichází v době, kdy ve Vídni pokračují diplomatická jednání o obnovení jaderného paktu.

foto

Ilustrační foto - Technici pracují na sekundárním okruhu těžkovodního reaktoru v Aráku na snímku íránské organizace pro jadernou energii z 23. prosince 2019. ČTK/AP neuveden

MAAE uvedla, že její inspektoři v úterý navštívili íránské podzemní jaderné zařízení Fordo a zjistili, že se tam připravuje obohacování uranu pomocí nových, vysoce účinných odstředivek.

Jaderná dohoda z roku 2015 přísně omezila jaderný program Íránu tak, aby islámská republika nemohla vyvíjet jaderné zbraně. Teherán se mimo jiné zavázal, že nebude ve Fordo používat odstředivky, které mohou mimořádně rychle vyrábět štěpný materiál.

Teherán dnes ústy svého vyslance při MAAE sdělil, že ve Fordo zahájil obohacování uranu na 20 procent. Podle něj se tak děje pro mírové účely. Íránská agentura ISNA potvrdila, že tamní úřady umožnily inspektorům MAAE provést kontrolu zařízení.

Írán v rakouském hlavním městě od pondělí poprvé po pěti měsících nepřímo vyjednává se Spojenými státy o omezení svého jaderného programu výměnou za současné zrušení amerických sankcí. Německo, Francie, Británie, Rusko a Čína jsou prostředníky mezi oběma znepřátelenými státy.

Washington od jaderné dohody odstoupil v roce 2018 z rozhodnutí tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a uvalil na Írán tvrdé hospodářské sankce. Teherán následně začal ujednání obsažená v jaderné dohodě porušovat.

Západní vyjednavači podle agentury Reuters vyjadřují obavy, že Írán se snaží pokrokem v obohacování uranu získat výhodu při jednáních.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A