KFOR hlídají radnice na severu Kosova, Kurti a Vučić zrušili cestu do Bratislavy

vydáno:

aktualizace:
30.05.2023 18:41

Priština/Bělehrad - Desítky členů mezinárodních jednotek KFOR dnes opět hlídají radnice na severu Kosova. V pondělí zde byly při střetech srbských demonstrantů s místní policií zraněny tři desítky členů jednotek KFOR a padesát protestujících Srbů. NATO, pod které mise KFOR spadá, podle agentury DPA oznámilo, že jednotky posílí o přibližně 700 vojáků, tedy bezmála o pětinu. Kvůli napjaté situaci zrušili svou účast na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě předseda kosovské vlády Albin Kurti i srbský prezident Aleksandar Vučić, uvedla srbská tisková agentura Beta.

foto

Polští příslušníci mezinárodních jednotek KFOR hlídají radnice na severu Kosova. 30. května 2023. ČTK/AP Marjan Vucetic

Před radnicemi na severu Kosova pokračují protesty proti zvolení starostů z řad etnických Albánců; kosovští Srbové dubnové volby bojkotovali. V pondělí ve většinově srbském Zvečanu někteří Srbové házeli na policisty a vojáky KFOR slzné granáty a podle agentury ANSA i Molotovovy koktejly. Mezi třicítkou zraněných členů mezinárodních jednotek NATO je 11 Italů a 19 Maďarů. Větší zranění utrpěli tři maďarští vojáci, jejich život ale není ohrožen.

Srbové protestují i ve městě Leposavić na severu Kosova, kde podle místních médií více než 24 hodin bránili starostovi, etnickému Albánci, opustit budovu. Zaútočili na dvě auta kosovských novinářů a rozbili jim okna. Nikdo při tomto incidentu nebyl zraněn.

Protesty na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, vypukly minulý týden v souvislosti s nástupem do úřadů čtyř starostů, etnických Albánců. Zvoleni byli v dubnových volbách, které místní Srbové bojkotovali. Místní policie se snažila nástup starostů umožnit, což vyvolalo střety s demonstranty. Policie použila slzný plyn a protestující zapálili policejní auto.

Podle agentury AFP v Kosovu žije asi 120.000 Srbů, z toho zhruba polovina na severu země. Přes devadesát procent obyvatel Kosova tvoří etničtí Albánci. Bělehrad ztratil kontrolu nad Kosovem v roce 1999, když nálety NATO ukončily ozbrojený konflikt v regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. V roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost na Srbsku, které ho ale dál považuje za součást svého území. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN včetně Česka. V rámci mise KFOR je v současnosti v Kosovu nasazeno asi 3800 vojáků.

Nejnovější napětí zostřil srbský prezident Vučić, když po incidentech s nástupem starostů uvedl minulý týden srbskou armádu do bojové pohotovosti a nařídil její přesun blíž k hranicím s Kosovem. Ke zmírnění napětí vyzvala řada zahraničních představitelů, vedení NATO i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

"V Evropě máme už beztak příliš mnoho násilí, nemůžeme si dovolit další konflikt," vzkázal Borrell.

Kosovský premiér Kurti i srbský prezident Vučić odřekli cestu do Bratislavy, kde se v těchto dnech koná mezinárodní bezpečnostní konference Globsec. Vučić tak udělal, aby "mohl být se svými lidmi" a mohl navštívit vojáky, kteří "jsou na nejdůležitějších místech", informovala Beta. Prezident se měl ve středu v Bratislavě zúčastnit debaty s albánským premiérem Edim Ramou.

Vučić se dnes setkal s velvyslanci USA, Británie, Francie, Itálie a Německa a šéfem mise Evropské unie v Prištině. Podle prohlášení prezidentské kanceláře "dal najevo velkou nespokojenost kvůli tomu, že část mezinárodního společenství nadále toleruje jednostranné kroky Prištiny, které vedou k násilí proti srbské komunitě". Tím se snižuje šance na trvalý mír a stabilitu v regionu, uvedl Bělehrad.

Posléze Vučić jednal také s velvyslanci Ruska a Číny.

K situaci v Kosovu se opět vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí. "Vyzýváme Západ, aby konečně skončil se svou falešnou propagandou a přestal obviňovat z incidentů v Kosovu zoufalé Srby, kteří jsou mírumilovní, neozbrojení a snaží se bránit svoje práva a svobody," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle ní je jedinou možností, jak zajistit stabilitu Kosova, vytvoření společenství srbských obcí.

Lipavský odsoudil útok na jednotky KFOR v Kosovu, vyzval ke zmírnění napětí

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) odsoudil pondělní útok na příslušníky mezinárodních jednotek KFOR v Kosovu. Priština i Bělehrad podle něj musí učinit okamžité kroky ke zmírnění napětí, uvedl dnes na twitteru.

Na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, několik dní protestují Srbové proti novým starostům z albánských stran. Ty zvítězily v komunálních volbách, které ovšem místní Srbové na protest bojkotovali. V pondělí se na několika místech policie střetla s protestujícími a do střetů se zapojili také vojáci jednotek KFOR, kteří se obě skupiny snažili oddělit.

Zranění utrpělo kolem 25 příslušníků KFOR, uvedla agentura Reuters. Mluvčí českého generálního štábu Ivo Zelinka ČTK v pondělí řekl, že nemá žádné informace o případných zraněních z řad českých vojáků. Podle informací na stránkách armády v misi v současnosti slouží sedm českých vojáků.

"S velkým znepokojením sleduji situaci na severu Kosova. Ostře odsuzuji včerejší útok na příslušníky mise KFOR ve Zvečanu. Priština i Bělehrad musí učinit okamžité kroky k deeskalaci napětí a k návratu k dialogu o normalizaci vztahů," uvedl Lipavský.

Srbové, kteří tvoří většinu obyvatel na severu Kosova, nikdy nepřijali vyhlášení kosovské nezávislosti na Srbsku v roce 2008 a stále považují Bělehrad za své hlavní město, podotýká Reuters. Etničtí Albánci tvoří v celém Kosovu více než 90 procent obyvatel.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A