Lipavský: Hromadění ruských dezertérů v ČR by bylo i bezpečnostním rizikem

vydáno:

aktualizace:
26.09.2022 17:21

Praha - Cílem nemůže být, aby se v České republice hromadili dezertéři, bylo by to i bezpečnostní riziko. K debatě o přijímání Rusů utíkajících před mobilizací to ČTK řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Hrozí podle něj, že by mezi nimi byli ruští agenti.

foto

Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Jan Lipavský, 18. srpna 2022. ČTK Kamaryt Michal

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Měla by se týkat asi 300.000 lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi. Podle agentury AFP se ale množí případy, kdy jsou povoláni staří, nemocní nebo vojensky zcela nezkušení lidé včetně studentů. Opoziční ruský list Novaja gazeta v neděli s odkazem na zdroj z Kremlu napsal, že z Ruska poté uprchlo přes 260.000 mužů.

"Naším cílem nemůže být, aby se u nás hromadili dezertéři, to by bylo i bezpečnostní riziko pro náš vlastní stát. Můžou mezi nimi být ruští agenti. A já dlouhodobě a úspěšně pracuji na tom, aby se vliv ruských tajných služeb v Evropě snižoval," uvedl Lipavský.

Prezident Miloš Zeman v neděli na CNN Prima News řekl, že by Česko Rusy prchající před mobilizací přijímat mělo. Podle hlavy státu naopak o bezpečnostní riziko nejde. Lipavský už ve čtvrtek ČTK sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza.

"Ruští občané, kteří jsou povoláváni k vojenské povinnosti, by svou vůli měli vyjadřovat především v Rusku. Přijali jsme 400.000 uprchlíků z Ukrajiny a naše kapacity jsou na hraně," doplnil dnes šéf diplomacie. Primárně je podle něj nutné pomoct těm, kteří jsou v bezprostředním ohrožení.

"Nic to nemění na tom, že dodržujeme veškeré mezinárodněprávní závazky. Naší povinností není udělit vízum každému, kdo o něj požádá. Naopak o azyl si může na území EU požádat každý, dostane ho ten, kdo na něj má podle mezinárodního práva nárok," dodal Lipavský.

Podle čtvrtečního vyjádření mluvčí Evropské komise je rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, na členských státech EU. Unijní státy by podle ní měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit.

Například pobaltské země už ve středu vyhlásily, že Rusům prchajícím před mobilizací poskytovat útočiště nebudou. Německo je naopak připraveno desertéry z ruské armády přijímat. Česko jako první členský stát EU plošně pozastavilo vydávání víz pro občany Ruska, a to den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února. Zákaz trvá dosud, později jej Česko uvalilo též na běloruské občany, v obou případech s výjimkou humanitárních případů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A