LFŠ letos uvede filmy japonského režiséra Šindžiho Sómaie

vydáno:

aktualizace:
02.08.2022 08:11

Uherské Hradiště - Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos uvádí také filmy japonského režiséra Šindžiho Sómaie (1948 - 2001). Festival je nabízí v sekci nazvané Neznámý vojín. Součástí historického bloku přehlídky je od roku 2019 a má za cíl lidem představit méně známá jména světové kinematografie. Zatímco v domovském Japonsku je Sómai vzývaný, za jeho hranicemi je takřka neznámý, řekl ČTK programový ředitel festivalu Jan Jílek.

foto

Diváci na 48. ročníku Letní filmové školy, 30. července 2022, Uherské Hradiště. ČTK Glück Dalibor

V japonské kinematografii se Sómai prosadil v 80. a 90. letech. Z některých jeho filmů se staly kasovní trháky a generační kulty, byť podle zástupců festivalu měly stylově blíže spíše k avantgardě než k dobovému střednímu proudu. "Je to tvůrce, který dokázal skloubit žánrový film s hlubokou autorskou výpovědí," uvedl Jílek.

V programu přehlídky figurují čtyři Sómaiovy snímky. Dnes v podvečer budou moci zájemci zhlédnout film Stěhování. Emocionální drama z roku 1993, které se promítalo i na festivalu v Cannes, vypráví na pozadí letních ohnivých slavností příběh dívky vyrovnávající se s rozvodem svých rodičů.

Ve středu uvede Letní filmová škola film Letní zahrada: Kamarádi z roku 1994, který se věnuje tématu přátelství mezi generacemi. V předchozích dnech mohli návštěvníci festivalu vidět i 39 let starý snímek Hrdinové hajzlíků, který zobrazuje putování tří teenagerů za záchranou uneseného spolužáka.

Promítal se také film Dívčí školní uniforma a samopal z roku 1981. "Má půdorys mafiánského filmu, ale zároveň tam je silná ženská hrdinka, takový twist, že novou šéfkou jedné z mafiánských organizací se stane mladá dívka. A teď tam rozehrávají různé situace a hrají si s žánrovými očekáváními i s divákem. A tohle je typické pro tvorbu Sómaie," řekl Jílek.

V předchozích letech se mohli diváci prostřednictvím sekce Neznámý vojín seznámit s tvorbou amerického režiséra Roberta Aldriche, amerického herce Dannyho Kayeho a polského režiséra Grzegorze Królikiewicze. Letošní 48. ročník Letní filmové školy začal v pátek 29. července, potrvá do čtvrtka 4. srpna. Nabízí zhruba 180 filmů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A