Lékaři z Domažlic potvrdil soud za léčbu vedoucí k smrti ročního dítěte podmínku

vydáno:

aktualizace:
23.03.2023 12:08

Plzeň - Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. Patnáctiměsíčnímu chlapci vypláchl žaludek silně koncentrovaným solným roztokem, což následně vedlo k úmrtí dítěte. Lékař se vždy proti rozsudku odvolal, plzeňský krajský soud tak dnes rozhodoval podruhé.

foto

Na snímku jsou soudní spisy. Ilustrační foto.  ČTK Taneček David

"Krajský soud dnes zamítl odvolání obžalovaného i státní zástupkyně proti rozsudku Okresního soudu v Domažlicích, který obžalovaného odsoudil k podmíněnému trestu 20 měsíců se zkušební dobou na dva roky a k zákazu vykonávat povolání lékaře na dobu tří let," řekla Rubášová. S nárokem na náhradu újmy odkázal soud pozůstalé na občanské soudní řízení.

Soudy se zabývaly událostí z března 2020, kdy do nemocnice v Domažlicích přijeli rodiče s patnáctiměsíčním chlapcem, který spolykal údajně hrst fazolí. Fazole v syrovém stavu mohou být jedovaté. Devětašedesátiletý Zahálka s více než čtyřicetiletou praxí chlapci podal silně koncentrovaný roztok soli, aby u něj vyvolal zvracení. Chlapec opakovaně zvracel, následně ale v jeho organismu nastal metabolický rozklad a po několika hodinách v nemocnici na otok mozku zemřel, zaznělo při předchozích jednáních u soudu.

Lékař vinu odmítal. U soudu se bránil tím, že použil správný postup. Případ podle svých slov konzultoval s odborníky v Praze. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozilo až šest let vězení.

Znalec, který vypracoval první posudek, uvedl, že na vině byla nevhodně zvolená léčba a že otok mozku způsobila těžká iontová disbalance po podání silně koncentrovaného solného roztoku. Lékař měl podle spisu dítě nechat rychle převézt na gastroskopii, kde by zdravotníci fazole odstranili. Obhajoba ale předložila několik vyjádření jiných lékařů zpochybňujících souvislost mezi roztokem soli použitým k výplachu a úmrtím chlapce.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A