Lékaři na dětských psychiatriích nejsou s dětmi zvyklí mluvit, míní ombudsman

vydáno:

aktualizace:
07.12.2022 15:13

Brno - Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Vyjádření však odmítá Dětská psychiatrická nemocnice (DPN) v Opařanech na Táborsku. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na webu.

foto

Nemocnice, lůžko - ilustrační foto. ČTK Petrášek Radek

Ombudsman Stanislav Křeček podtrhl, že jde o děti umístěné tam, kde být nechtějí, což je spojeno se zvýšenými nároky na rodiče i samotné děti. Ty by podle něj měly být informované o hospitalizaci a léčbě přiměřeně věku a rozumové vyspělosti. "Není to tak, že do osmnácti let dítě není schopné rozhodovat o ničem a úderem osmnáctých narozenin je najednou ke všemu způsobilé. Proto nemůžeme automaticky všechny pacienty mladší osmnácti let z rozhodování vylučovat. Zdravotníci by měli každé dítě a v podstatě i každou konkrétní situaci posuzovat individuálně," uvedl Křeček.

Vedoucí odboru dohledu nad omezováním osobní svobody Ondřej Vala uvedl, že jde o přístup k dětem. "Jde o přiměřené zapojení dětí do rozhodování, aby do něj bylo vtaženo, aby se s ním lékaři vůbec bavili, aby ho brali jako partnera a bylo zapojeno do těch procesů," uvedl Vala.

Takový přístup může podle ombudsmana snížit u dětí stres spojený s hospitalizací a napomáhat zdárnému průběhu léčby. Může jít přitom o zdánlivé drobnosti, které ale v praxi posunují dětské pacienty z pozice objektu péče mezi aktivní účastníky dění.

Podle ředitele DPN Opařany Michala Goetze však nemocnice řadu let při přijetí podává informace o hospitalizaci a také o postupech následující léčby. "Dítě či adolescent jsou tedy od začátku partnerem v léčbě, nikoliv objektem, jak je uváděno v citaci z tiskové konference. Nemůžeme pochopitelně mluvit za všechny pediatrické obory a nevím, k jakým zjištěním dospěla kancelář ombudsmana při návštěvách lůžkových zařízeních jiných pediatrických odborností. Doufám také, že k dětské psychiatrii nebude přistupováno jinak než jako ke každému jinému medicínskému dětskému oboru, jako tomu bylo doposud," uvedl Goetz.

V jedné z psychiatrických nemocnic, které kancelář ombudsmana navštívila, například měli na formuláři pro udělení souhlasu s hospitalizací vyhrazené místo pro podpis dítěte. Formulář pak podle okolností podepisovali rodič i dítě, pouze rodič nebo pouze dítě. Nemocnice také vytvořila pro děti jednoduchý a srozumitelný letáček o možnosti si stěžovat.

Už loni ombudsman na základě zjištění ze série návštěv psychiatrických nemocnic vydal doporučení obsahující základní pravidla pro zapojení dětí do rozhodování v souvislosti s jejich hospitalizací na psychiatrii. Systematické návštěvy totiž už tehdy ukázaly, že přístup k nezletilým pacientům se v jednotlivých nemocnicích značně liší.

Souhrnnou zprávu zaslal ombudsman psychiatrickým nemocnicím i ministerstvu zdravotnictví jako zřizovateli pěti navštívených zařízení. Jak se nemocnicím daří naplňovat jeho doporučení, bude veřejný ochránce práv sledovat při dalších návštěvách.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A