Klimatičtí aktivisté zablokovali hlavní silnici do Haagu, zadrženy desítky lidí

vydáno:

aktualizace:
28.01.2023 20:15

Haag - Stovky klimatických aktivistů zablokovaly jednu z hlavních silnic směřujících do nizozemského hlavního města Haagu. Policisté podle agentury DPA zadrželi desítky demonstrantů. Aktivisté přitom odmítají pokusy úřadů protestům bránit a obávají se omezování práva na protest.

foto

Nizozemští policisté 28. ledna 2023 táhli pryč jednoho ze stovek klimatických aktivistů, kteří zablokovali jednu z hlavních silnic do Haagu. ČTK/AP Peter Dejong

Mnozí protestující mávali barevnými vlajkami se symbolem skupiny Extinction Rebellion a jeden z nich držel v rukou nápis "Toto je slepá silnice". Podle AP obsadili silnici A12 poblíž dočasného sídla nizozemského parlamentu. Dění přihlížela policie a stovky další demonstranti.

Zhruba hodinu po začátku blokády začali policisté zatýkat demonstranty, kteří odmítali silnici opustit. Podle DPA stovky demonstrantů zablokovaly přivaděč dálnice A12 v blízkosti vládních budov a více než stovku jich musela policie ze silnice odvléci. Někteří z protestujících se přitom navzájem připoutali nebo přilepili k silnici. Policie je předtím varovala, že blokáda rychlostní silnice je zakázaná. Podle organizátorů akce se do Haagu sjelo několik tisícovek demonstrantů, policie trvá na stovkách.

Před několika dny úřady zadržely šest aktivistů Extinction Rebellion kvůli podezření na pobuřování v souvislosti s výzvami k zapojení do dnešního protestu. Dnes soud dalšímu aktivistovi na 90 dní zakázal vstup do příslušné oblasti.

Zatýkání a další opatření vyvolaly mezi aktivisty projevy nespokojenosti, neboť podle nich zasahují do jejich práva uspořádat pokojný protest. Mluvčí Extinction Rebellion Anne Kerversová řekla, že velký počet účastníků dnešního protestu "ukazuje, co si společnost myslí o dotacích na fosilní paliva a o zastrašování a kriminalizaci nenásilného klimatického aktivismu".

Prokuratura opatření hájí tím, že podezřelí svolávali stoupence k účasti na "nebezpečné a narušující" blokádě silnice. Vyzývání k trestnému činu, jako je blokování veřejné silnice, je podle ní v podstatě pobuřování. Blokáda přitom údajně ohrožuje motoristy i protestující.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A