Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

vydáno:

aktualizace:
08.06.2023 16:35

Washington - Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

foto

Vedro, horko, teplotní rekord, teploměr - ilustrační foto ČTK/AP Michael Probst

V květnu Světová meteorologická organizace (WMO) varovala, že období od tohoto roku do roku 2027 bude téměř jistě nejteplejší, jaké kdy bylo na Zemi zaznamenáno, a to kvůli kombinaci jevu El Niňo a oteplování klimatu způsobenému emisemi skleníkových plynů.

NOAA upozornil, že jev by mohl do zimy na přelomu tohoto a příštího roku postupně zesílit. Jeho první příznaky už nyní ohrožují producenty potravin v Asii, zatímco američtí pěstitelé očekávají vydatnější letní deště, které by mohly zmírnit dopady sucha.

Návrat El Niňa v tomto roce pravděpodobně povede k extrémnímu počasí, od tropických cyklónů v Pacifiku po lijáky v Jižní Americe a sucho v Austrálii.

El Niňo nastupuje po třech letech klimatického jevu La Niňa, který často globální teploty mírně snižuje. Vzniká z neobvykle teplé vody ve východním Pacifiku, poblíž pobřeží Jižní Ameriky a často ho doprovází zpomalení nebo obrácení východních větrů.

Naposledy jev El Niňo působil v roce 2016, kdy svět zažil rekordně teplý rok. Experti očekávají, že rekordně teplý by mohl být i tento či příští rok.

Většina expertů uznává jako oficiální začátek jevu El Niňo oznámení dvou meteorologických úřadů, amerického NOAA a australského BOM. Oba úřady používají pro vyhlášení El Niňa různé metody, přičemž australská definice je lehce přísnější, uvedl Reuters.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A