Katar odmítl obvinění ze zapojení do korupční kauzy europarlamentu

vydáno:

aktualizace:
18.12.2022 12:04

Brusel - Katar důrazně odmítl obvinění spojující jeho vládu s korupční kauzou v Evropském parlamentu (EP) a vyjádřil hluboké znepokojení nad tím, že se ho belgická vláda nepokusila kontaktovat, aby si zjistila fakta. Kauza podle prohlášení této blízkovýchodní země bude mít negativní dopady na bezpečnostní spolupráci i jednání o globální energetické bezpečnosti. Uvedla to agentura Reuters.

foto

Vlajky EU a členských zemé před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku. ČTK/AP Jean-Francois Badias

Korupční skandál otřásá Evropským parlamentem už více než týden. Několik současných či bývalých pracovníků EP čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Mezi osobami, které zadržela belgická policie, je i nyní už bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová.

Europoslanci ve čtvrtek kvůli kauze drtivou většinou schválili rezoluci, v níž volají po dočasném omezení styků se zástupci Kataru a pozastavení veškeré legislativní činnosti s ním související.

Katar to dnes v prohlášení svého zástupce při EU kritizoval. Postěžoval si, že tato třímilionová země byla kritizována a napadána. Omezení dialogu a spolupráce předtím, než skončilo vyšetřování, bude podle něj mít negativní dopady.

Přitom právě Katar je jednou ze zemí, kde se teď sedmadvacítka kvůli ruské invazi na Ukrajinu snaží hledat alternativy k dodávkám ruských fosilních paliv. Na zemi o rozloze sedminy Česka je upřena pozornost i kvůli pořadatelství mistrovství světa ve fotbale, které dnes vyvrcholí. Katar byl v souvislosti s ním široce kritizován kvůli přístupu k zahraničním dělníkům nebo nedostatečným právům žen a homosexuálů v zemi.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A