Karlovarský kraj schválil rozpočet na rok 2023 s výdaji 11,5 mld. Kč

vydáno:

aktualizace:
12.12.2022 13:04

Karlovy Vary - Zastupitelé Karlovarského kraje schválilo dnes rozpočet kraje na rok 2023 s příjmy 9,17 miliardy korun a výdaji 11,5 miliardy korun. Schodek bude sloužit na předfinancování projektů, na které bude kraj zpětně čerpat dotace. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) jde o rozpočet střídmý a ohledně očekávaných příjmů spíše konzervativní. Opozice z hnutí ANO dnes rozpočet kritizovala, podle jeho zastupitelů je rozpočet nerealistický a neúsporný.

foto

Ilustrační foto - Zastupitelé Karlovarského kraje zvolili 14. prosince 2020 v Karlových Varech hejtmanem Petra Kulhánka (za STAN). ČTK Kubeš Slavomír

"Snažíme se být střídmí, co se týká spotřeby. V rozpočtu se odráží i výrazné navýšení daňových příjmů, jak odhaduje ministerstvo financí. Opět jsme ale konzervativnější o 4,5 procenta. Protože provozní rozpočet v sobě skýtá přebytek 350 milionů korun, předpokládáme, že bychom ho vložili do fondu budoucnosti, aby byl připraven na projekty Karlovarského kraje," uvedl při představení rozpočtu Kulhánek.

Opoziční zastupitelka a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ale označila rozpočet za nezodpovědný. "Rozpočet vůbec nereaguje na situaci, která nyní je, na energetickou, hospodářskou i válečnou krizi. Rozpočet není vůbec úsporný. Nevidíme tam jedinou úspornou položku, vedení kraje si navyšuje finanční prostředky na reprezentaci, na pohoštění, na vydáván neperiodických publikací. Navýšilo výdajový rozpočet o jednu miliardu korun. To je obrovské číslo," uvedla Mračková Vildumetzová. Podle ní by se daly pochopit vyšší náklady na energie, ale ne tak razantní růst nákladů, které jsou zbytné.

Loni schválený rozpočet na letošní rok měl příjmy bezmála osm miliard korun a výdaje 9,5 miliardy korun. Zhruba o 900 milionů ale mají v příštím roce růst daňové příjmy. S nimi ale i výdaje.

Na investice chce Karlovarský kraj poslat v příštím roce 2,8 miliardy korun, z toho naprostou většinu pokryjí dotace. Měly by být zhruba o miliardu vyšší, než kraj plánoval investovat letos. Půjde například o dokončení Císařských lázní, které jsou financovány zčásti ze státních dotací, začne velká rekonstrukce domova se zvláštním režimem Matyáš v Nejdku nebo se bude pokračovat ve stavebních pracích podle generelu Karlovarské krajské nemocnice v Karlových Varech.

Nabíhat by mohly i první projekty zařazené do programu Spravedlivé transformace, některé z nich se schvalovaly už na dnešním zastupitelstvu. Šlo například o podnikatelské vouchery nebo náborové příspěvky v oblasti školství.

Ačkoli Karlovarský kraj u řady svých dotačních programů zvyšoval rozpočty, podle opozice se navýšení nedotklo programů pro seniory. Návrh na navýšení ale opozice neprosadila. Stejně tak neprošel opoziční návrh na snížení částky na rozpočtové opatření, o kterých může rozhodovat rada, z pěti milionů na půl milionu korun. Kritika padala také na vysoké neinvestiční náklady na provoz například balneologického institutu nebo krajského inovačního centra.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A