Jízda králů projela Skoronicemi, kdy bude znovu, zatím pořadatelé nevědí

vydáno:

aktualizace:
11.09.2022 19:35

Skoronice (Hodonínsko) - Po čtyřech letech se do Skoronic na Hodonínsku vrátila Jízda králů. Na rozdíl od jízd ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích se v domovské obci jízda nepořádá pravidelně, ale pouze při zvláštních příležitostech. Letos byly důvodem oslavy 700 let od první písemné zmínky o Skoronicích a sedmý sjezd rodáků a přátel obce, řekla ČTK organizátorka jízdy Marie Holcmanová z Kulturního a vlastivědného sdružení.

foto

Jízda králů ve Skoronicích na Hodonínsku, 11. srpna 2022. ČTK Šálek Václav

V posledních letech se jízda koná častěji než dřív, uskutečnila se v roce 2013 u příležitosti sjezdu rodáků a přátel Skoronic, poté znovu v roce 2018 k 75. výročí obnovení Jízdy králů a znovu letos, tedy po čtyřech letech od jízdy minulé.

"Přípravy jsou velmi vyčerpávající, zatím nelze říci, kdy bude ve Skoronicích další jízda. Je pravděpodobné, že interval se zase prodlouží," poznamenala Holcmanová.

Jízda ve Skoronicích se připravuje s ročním předstihem, jako první pořadatelé podávají žádost o dotaci. Hned poté začínají řešit zapůjčení koní, kterých bylo letos v průvodu 28. "Od února nebo března letošního roku se znovu potvrzovali koně, v dubnu začaly cvičné jízdy a na konci června jsme začali s výrobou ozdob," řekla Holcmanová.

Ve Skoronicích si zakládají na tom, že jejich koně nejsou pokrytí ozdobami tak jako například ve Vlčnově. "Důležitá je krása koně a umění jezdce," uvedla pořadatelka.

Stejně jako v ostatních Jízdách králů i ve Skoronicích představuje krále v čele průvodu oblečeného do ženských šatů s růží v ústech mladý chlapec, tomu skoronickému letos bylo 13 let.

Jízdě předcházel ranní krojovaný průvod se sochou Panny Marie a mše v kostele svatého Floriána. Jízda králů pak obcí projížděla od 13:00, průvod u každého domu zastavoval a účastníci vyvolávali ve verších na obyvatele.

Pravděpodobně první fotografie z lidové slavnosti pocházejí už z roku 1896 od Vlasty Havelkové. Ve 20. letech minulého století tradice slábla, znovu se jelo až v roce 1943 na popud Maxmiliána Kolaji ze sousedního Vlkoše. Věhlas dávala Jízdě králů především účast na Slováckých rocích v Kyjově, které se konají ve čtyřletém cyklu od roku 1956. Ve Skoronicích se pořádá průměrně jednou za deset let, pouze při zvláštních příležitostech.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A