Je dánský král, který dal jméno technologii bluetooth, pohřben v Polsku?

vydáno:

aktualizace:
01.08.2022 05:44

Varšava - Jeden z evropských králů, který zemřel před více než 1000 lety na území současného Polska a jehož přezdívka se stala názvem pro bezdrátovou technologii, je nyní v centru sporu mezi archeology, napsala agentura AP.

foto

Katolický kostel u vesnice Wiejkowo v severozápadním Polsku, kde by mohl být pohřben dánský král král Harald I. Modrozub, 30. července 2022. ČTK/AP Monika Scislowska

Středověké kroniky tvrdí, že král Harald I. Modrozub z Dánska získal svou přezdívku díky modře zabarvenému a pravděpodobně mrtvému zubu. Jeden ze záznamů také uvádí, že vikinský král byl na konci 10. století pohřben v dánském Roskilde.

Jeden švédský archeolog a jeden polský vědec ale ve svých publikacích, které vydali nezávisle na sobě, tvrdí, že se hrob tohoto krále nachází pravděpodobně na hřbitově u vesnice Wiejkowo, tedy v severozápadním Polsku u Štětína, v oblasti kontrolované Vikingy za krále Haralda.

Polský historik Marek Kryda, který je autorem publikace o Vikinzích v Polsku, agentuře AP řekl, že "pohanská mohyla", kterou nalezl v areálu katolického kostela ve Wiejkowě, pravděpodobně obsahuje ostatky vikinského krále. Kryda poukazuje na snímky ze satelitu, které lze dohledat na stránkách polské vlády. Na nich je vidět okrouhlé místo, které se podobá vikinské pohřební mohyle.

Podle švédského archeologa Svena Rosborna se však Kryda mýlí. Harald totiž konvertoval ke křesťanství a v oblasti zakládal kostely. Pohřben tak musel být ve hrobě někde v areálu kostela. Rosborn popsal svůj výzkum v publikaci The Viking King's Golden Treasure, která vyšla v roce 2021, a Kryda některé závěry švédského badatele zpochybnil ve své studii, publikované o rok později.

Král Harald zemřel v roce 985 pravděpodobně v Jomsborgu, který podle badatelů stál na území dnešního polského města Wolin. Byl jedním z posledních vikinských králů, který vládl nad dnešním Dánskem, severním Německem, Norskem a částí Švédska. Ve svém království šířil křesťanství.

Švédská telekomunikační společnost Ericsson pojmenovala svou bezdrátovou technologii po královi, který během své vlády sjednotil většinu Skandinávie. Logo technologie "bluetooth" tvoří švédské runy označující jeho iniciály - HB.

Archeolog Rosborn, který dříve řídil městské muzeum v Malmö, se začal tématem zabývat v roce 2014, když se ho jistá jedenáctiletá dívka zeptala na malý, špinavý předmět podobající se minci, který patřil její rodině.

Odborníci zjistili, že ze zlata odlitý kotouč, který vzbudil zájem malé Maji Sielské, pochází z 10. století. Latinský nápis uváděl: "Harald Gormsson (latinsky Curmsun), král dánský, skandinávský, panovník v Jomsborgu a Aldinburgu".

Rodina Sielských, která se do Švédska přestěhovala z Polska v roce 1986, uvedla, že kotouč pochází z nálezu objeveného v roce 1841 v hrobce pod kostelem ve Wiejkowě, který stojí na místě středověké kaple. Archiv kostela navíc obsahuje středověké záznamy napsané v latině. Jejich rodina vlastní kotouč od roku 1945, kdy se tato bývalá část Německa stala po druhé světové válce polským územím.

Jeden z členů rodiny, který uměl latinsky, pochopil význam kostelních kronik z konce 10. století a část jich přeložil do polštiny. Texty zmiňují Haralda, což je další pojítko mezi vikinským králem a polskou obcí.

Podle polského historika Krydy jsou kotouč a význam jeho nápisu "úžasné". Podle něj by stálo za to dále prozkoumat Wiejkowo jako místo, kde je pohřben král Harald. Archeologické výkopy však v polské obci zatím v plánu nejsou.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A