Japonsko se chystá sestřelit jakoukoliv raketu KLDR, která naruší jeho území

vydáno:

aktualizace:
29.05.2023 07:50

Tokio/Soul - Japonsko je připraveno sestřelit jakoukoli severokorejskou raketu, která by narušila jeho území. Tokio to uvedlo v reakci na oznámení KLDR, že se chystá do vesmíru vyslat satelit. Japonsko je ale přesvědčeno o tom, že Pchjongjang chce především testovat raketu. Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes Severní Koreu vyzvalo, aby plánovaný start zrušila, informovala agentura Reuters.

foto

Tajemník japonské vlády Hirokazu Macuno na tiskové konferenci v Tokiu, 29. května 2023. ČTK/AP neuveden

Jihokorejské ministerstvo zveřejnilo své prohlášení jen několik hodin poté, co Tokio oznámilo, že ho Pchjongjang vyrozuměl o startu rakety plánovaném na přelomu května a června.

K situaci se vedle japonského ministerstva obrany, které už zahájilo přípravy sestřelení rakety, vyjádřil i ministerský předseda Fumio Kišida, podle něhož jakékoli odpálení rakety ze strany komunistické země - i když jí bude říkat satelit - bude porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Záležitost se podle něj dotýká bezpečnosti japonských občanů.

I na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea podle AP využít technologii raket dlouhého doletu, což jí rezoluce zakazují. Na vysílání družic KLDR se i v minulosti pohlíželo jako na raketové testy, které se země tímto způsobem snaží maskovat.

Pchjongjang před sérií vyjádření japonských činitelů Tokiu sdělil, že mezi 31. květnem a 11. červnem se chystá do vesmíru vyslat satelit. Mohlo by jít o pokus KLDR vynést na oběžnou dráhu první vojenský průzkumný satelit.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A