Jaderné rozhovory s Íránem jsou podle USA v kritické fázi

vydáno:

aktualizace:
20.01.2022 16:34

Berlín - Mezinárodní jednání s Íránem o jeho jaderném programu jsou v kritické fázi, dohoda je ale stále možná. Dnes to po schůzce s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. V Berlíně spolu oba ministři jednali především o Rusku a o krizi na východní Ukrajině, ale mezi tématy byl i Írán.

foto

Ilustrační foto - Těžkovodní reaktor v íránském Aráku na snímku z roku 2011. ČTK/AP Hamid Foroutan

"Už nezbývá mnoho času," řekl Blinken s tím, že v řádu týdnů se rozhodne, zda se bude možné vrátit k dodržování jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Nedostatek času zmínila i Baerbocková. "Naším cílem je ale dohodu udržet," řekla s tím, že Berlín je kvůli tomu v kontaktu s Ruskem a s Čínou.

Před bilaterálním jednáním Blinkena a Baerbockové se oba politici zúčastnili společné schůzky s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem a s náměstkem britské ministryně zahraničí Jamesem Cleverlym. Tématem byl vedle Ruska a Ukrajiny také právě Írán. Agentura Reuters s odvoláním na francouzské diplomatické zdroje napsala, že rozhovory s Teheránem se nevyvíjejí dobře, takže hrozí krach dohody. O potřebě nového přístupu hovořil i Blinken.

O budoucnosti jaderné dohody s Íránem z roku 2015 se od loňska jedná ve Vídni, přičemž USA se rozhovorů účastní nepřímo. Spojené státy od dohody, kterou s Íránem podepsaly spolu s Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, jednostranně odstoupily v roce 2018. Tehdejší prezident USA Donald Trump označil podmínky dohody za nevýhodné a obnovil protiíránské sankce. Dohodu poté postupně začal porušovat také Teherán.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A