Izraelský prezident hovořil s premiérem a opozicí o hledání kompromisu

vydáno:

aktualizace:
28.03.2023 16:45

Jeruzalém - Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry opozice Bennym Gancem a Jairem Lapidem o dalším postupu v hledání kompromisu ohledně nyní odložené justiční reformy. Obě strany prezident vyzval, aby proces vyjednávání zahájily co nejdříve, informoval dnes zpravodajský web The Times of Israel (TOI).

foto

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (na snímku z 10. března 2023). ČTK/AP Andrew Medichini

Netanjahu v pondělí večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů. Reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna. List The New York Times (NYT) dnes s odvoláním na amerického velvyslance v Izraeli napsal, že prezident Joe Biden má v plánu v příštích měsících pozvat Netanjahua do Washingtonu. Konkrétní datum nicméně oznámeno nebylo. Agentura Reuters později s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj uvedla, že Biden Netanjahua do Washingtonu ještě nepozval.

Prezident Herzog nyní vyzval zástupce koalice a opozice, aby sestavili vyjednávací týmy, které budou moci jednat o dalším postupu. Prezident tak za poslední týdny bude už podruhé dohlížet na jednání o reformě. První kolo nepřineslo řešení, neboť koalice odmítla zastavit prosazování svého návrhu. Prvního kola se také nezúčastnili oficiální zástupci žádné ze stran, prezident se místo toho do značné míry spoléhal na tým akademických odborníků, kteří věc konzultovali s představiteli koalice a opozice.

Netanjahu v pondělí večer oznámil odložení sporné justiční reformy, aby byla "příležitost pro skutečný dialog". Oznámení předcházely 12 týdnů trvající protesty, které stále sílily, a v pondělí vyhlášená generální stávka. Premiér ve svém večerním projevu zdůraznil, že reforma bude schválena tak či onak, jelikož je nutné "obnovit rovnováhu" mezi jednotlivými složkami moci. Ačkoliv prohlásil, že nechce rozdělovat národ, označil část demonstrantů za násilné extremisty, kteří chtějí národ rozdělit, a naznačil, že se se stoupenci jeho pravicové a náboženské koaliční vlády zachází jako s občany druhé kategorie, píše TOI.

Na provládních demonstracích v Jeruzalémě v noci na dnešek kamery zachytily, jak krajně pravicové skupiny napadaly kolemjdoucí izraelské Araby a surově zbily jednoho muže, píše TOI s odvoláním na policii. Za napadení podle ní byli zatčeni tři lidé.

Útoky se odehrály v době, kdy se masové demonstrace na podporu soudní reformy i proti ní ve velkých městech zvrhly ve střety s policií, která se přes noc snažila vyklidit silnice a obnovit pořádek. V zemi to vřelo i poté, co Netanjahu oznámil odklad reformy. Největší demonstrace se odehrály v Jeruzalémě a Tel Avivu. Zadrženo bylo na 50 demonstrantů.

Mezi protestujícími, kteří se v Jeruzalémě zasazovali o reformu, byly i desítky členů extremistické pravicové skupiny La Familia, kteří byli natočeni, jak napadají několik arabských kolemjdoucích. V jednom z těchto případů podle policie napadli arabského taxikáře a poškodili mu auto. Další video z Jeruzaléma ukazuje, jak pravicoví demonstranti blokují cestu arabskému řidiči a skandují "ať vaše vesnice shoří". Na dalším videu je vidět, jak arabského mladíka, který se připletl do pravicového protestu, odvádějí civilisté a policisté do bezpečí. Izraelská stanice Channel 13 uvedla, že demonstranti z řad zastánců soudní reformy napadli její tým reportérů.

Ultranacionalistická skupina La Familia je fanouškovským klubem jeruzalémského fotbalového týmu Beitar, který se od ní kvůli jejím rasistickým vyjádřením a násilným incidentům opakovaně distancoval.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A