Izraelské vojenské letectvo podle TV cvičí útok na íránské jaderné provozy

vydáno:

aktualizace:
22.10.2021 09:52

Jeruzalém - Izraelské armádní letectvo po dvouleté přestávce obnovilo nácvik případného útoku na Írán. Nařídil to podle čtvrtečního sdělení izraelského televizního kanálu 12 náčelník generálního štábu armády Aviv Kochavi. Dnes premiér Naftali Bennett dorazil do Soči na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jedním z témat jejich setkání má být Írán.

foto

Ilustrační foto - Těžkovodní reaktor v íránském Aráku na snímku z roku 2011. ČTK/AP Hamid Foroutan

Izrael dlouhodobě kritizuje postup Západu vůči Íránu a dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015 (JCPOA). Podle Izraele i podle minulé americké administrativy dohoda není účinná a nebrání Íránu pokračovat ve vývoji jaderné technologie využitelné ve zbrojení. Izrael i v minulosti tvrdil, že bude-li to nutné, zabrání tomu vojenskými prostředky.

Kochavi podle televize nařídil vyčlenit část armádního rozpočtu na přípravu útoku na íránské jaderné provozy. Televize svou informaci nedoplnila zdrojem a armáda ji nekomentovala.

Podle kanálu 12 je vláda připravená vyčlenit na útok na Írán pět miliard šekelů (33 miliard korun), přičemž dva miliony budou odebrány z rozpočtu na rok 2022, zbytek z letošního. O zvýšení rozpočtu pro armádu tento týden požádal ministr obrany Benny Ganc.

Bennett ve svém projevu na Valném shromáždění OSN řekl, že se íránský jaderný program dostal do rozhodujícího okamžiku stejně jako trpělivost Izraele. "Slova centrifugy nezastaví," řekl.

USA od dohody odstoupily v roce 2018 a obnovily proti Íránu sankce, načež Teherán dohodu přestal plnit rovněž. Porušuje ji v mnoha ohledech, obohacuje uran na 60 procent a posiluje kapacitu závodů na obohacování, kam umísťuje výkonné centrifugy.

Ve Vídni na jaře začaly mezinárodní rozhovory s cílem udržet JCPOA při životě, USA a Írán v nich jednaly nepřímo. V červnu byly rozhovory přerušeny a nová íránská administrativa zatím jednání neobnovila. Vláda nynějšího amerického prezidenta Joea Bidena je ochotná se k dohodě vrátit za podmínky, že ji Írán bude beze zbytku plnit. Ministr zahraničí Antony Blinken ale nedávno při jednání se svým izraelským protějškem Jairem Lapidem řekl, že jsou USA připraveny "na jakoukoli alternativu", což se považuje za přitakání izraelským hrozbám útoku na Írán.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A