Íránské soudy udělily trest smrti pěti lidem za smrt milicionáře

vydáno:

aktualizace:
06.12.2022 13:46

Teherán - Íránské justiční orgány dnes oznámily, že odsoudily pět lidí k trestu smrti kvůli úmrtí člena dobrovolné milice během listopadových demonstrací. Odsouzení se ještě mohou odvolat, napsala agentura AFP. Revoluční gardy dnes zadržely 12 lidí, kteří údajně tvořili sabotážní skupinu řízenou ze zahraničí.

foto

Ilustrační foto - Jednotky policie zasahují proti demonstrantům před univerzitou v Teherránu, 27. října 2022.  ČTK/AP neuveden

Kvůli smrti člena dobrovolných milicí při protivládní demonstraci soud dalším 11 lidem udělil dlouhé tresty odnětí svobody, uvedl mluvčí íránské justice. Mezi odsouzenými k odnětí svobody jsou i tři nezletilí. Podle agentury AFP soudy udělily v poslední době již 11 trestů smrti v souvislosti s protesty. Podle obžaloby demonstranti člena dobrovolných milic obklopili, svlékli ho, zbili ho a pak pořezali nožem. Podle médií se čin stal v listopadu ve městě Karadž.

"Členové této sítě pod vedením kontrarevolučních agentů žijících v Německu a Nizozemsku měli v úmyslu vést sabotážní aktivity skrze získávání válečných zbraní a počínání proti národní bezpečnosti," uvedly revoluční gardy k zadržení 12 lidí. V prohlášení nespecifikovaly občanství zatčených ani datum, kdy byli zadrženi.

Íránská vláda dlouhodobě tvrdí, že protesty namířené proti rigidním pravidlům oblékání žen a proti teokratické vládě organizují lidé spolčení se zahraničním exilem a tajnými službami cizích států.

Íránem zmítají protesty od smrti 22leté íránské Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela v polovině září, když ji zadržela mravnostní policie. Amíníová skončila v policejní cele proto, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb. Policie tvrdila, že zemřela na infarkt, její rodina je ale přesvědčená, že policisté ženu zbili. Nynější protesty přitom představují jednu z největších výzev pro islámskou republiku od revoluce z roku 1979.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A