Írán podle šéfa justice omilostnil 22.000 lidí zatčených při protestech

vydáno:

aktualizace:
13.03.2023 11:45

Teherán - Írán udělil milost 22.000 lidí zatčených při rozsáhlých protestech, které v posledních měsících zachvátily islámskou republiku. Podle íránské státní agentury IRNA to dnes oznámil šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí. Agentuře AP se toto tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.

foto

Protivládní protesty v Íránu, 1. října 2022.  ČTK/AP neuveden

Íránská státní média již dříve naznačila, že se nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí chystá udělit milosti demonstrantům v souvislosti se začátkem muslimského postního měsíce ramadánu, který začne na konci března.

Edžeí uvedl, že u příležitosti ramadánu bylo omilostněno dohromady 82.656 vězňů, z nichž přibližně 22.000 tvoří lidé, kteří byli zatčeni při demonstracích. Dodal, že omilostnění vězni se nedopustili krádeží nebo násilných zločinů.

Rozsáhlé protesty v Íránu propukly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová poté, co ji zatkla mravnostní policie. Její zadržení souviselo s nesprávně nasazeným hidžábem, šátkem zakrývajícím vlasy, který musejí Íránky povinně nosit. Protesty vůči příliš rigidním náboženským pravidlům ale postupně přerostly v manifestace proti teokratické vládě, jedny z největších od revoluce z roku 1979. V posledních měsících se však intenzita protestů snížila.

V únoru Írán připustil, že při protestech byly zatčeny desetitisíce lidí. Nynější oznámení o počtu propuštěných demonstrantů navíc uvádí vyšší počet, než o kterém dosud informovali aktivisté, píše agentura AP. Podle skupiny Lidskoprávní aktivisté v Íránu (HRAI) bylo během protestů zatčeno více než 19.700 lidí a nejméně 530 lidí bylo zabito. Írán již několik měsíců počet mrtvých při demonstracích nezveřejňuje.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A