Gruzínská šachová šampionka žaluje Netflix kvůli seriálu Dámský gambit

vydáno:

aktualizace:
18.09.2021 07:45

Los Angeles - Gruzínská šachová šampionka Nona Gaprindašviliová žaluje americkou firmu Netflix za urážku na cti kvůli zmínce o své osobě v seriálu Dámský gambit, informovala stanice BBC. Ve své žalobě se Gaprindašviliová ohrazuje proti seriálovému tvrzení, že nikdy závodně nehrála proti mužům. Do roku 1968, do něhož je daná epizoda zasazena, se totiž údajně utkala s nejméně 59 spoluhráči mužského pohlaví.

foto

Šachy - ilustrační foto. ČTK/AP Mark Lennihan

Dámský gambit vypráví fiktivní příběh o talentované dívce ze sirotčince, Beth Harmonové, která se propracuje až na samou šachovou špičku. Seriál je založen na románu Waltera Tevise z roku 1983, byl uveden v loňském roce a Netflix ho označil za jeden ze svých největších úspěchů.

Gaprindašviliová je v seriálu zmíněna v poslední epizodě, když postava komentátora mluví o seriálové hrdince Harmonové. "Jediná doopravdy zajímavá věc na ní je její pohlaví. A ani to není v Rusku nic výjimečného, protože je tu Nona Gaprindašviliová. Ale ta je ženskou světovou šampionkou a mužům nikdy nečelila," citovala BBC danou repliku.

"Netflix nestydatě a záměrně lhal o úspěších Gaprindašviliové s levným a cynickým záměrem zvýšit dramatičnost situace vytvořením dojmu, že jeho fiktivní hrdinka dokázala něco, co žádná jiná žena včetně Gaprindašviliové nedokázala," uvádí se v textu žaloby podané u soudu v Los Angeles.

"Tvrzení, že Gaprindašviliová nikdy nečelila mužům, je prokazatelně nepravdivé, a navíc je silně sexistické a znevažující," píše se dále v textu žaloby.

"Do roku 1968 se Gaprindašviliová utkala s nejméně 59 hráči mužského pohlaví (z toho 28 najednou během jedné hry), včetně nejméně 10, kteří byli toho času velmistry." konstatuje také text stížnosti.

Netflix uvedl, že k nyní osmdesátileté šachistce a její zářné kariéře chová hlubokou úctu, ale že proti jejím obviněním se bude důrazně bránit.

Nyní osmdesátiletá Gaprindašviliová se stala poprvé ženskou světovou šampionkou ve svých 21 letech roce 1962, když porazila tehdejší trojnásobnou mistryni Jelizavetu Bykovovou z Ruska. Titul následně čtyřikrát obhájila. V roce 1978 jako první žena v historii získala titul mezinárodního velmistra.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A