FSB tvrdí, že odhalla operaci americké rozvědky využívající telefony Apple

vydáno:

aktualizace:
01.06.2023 14:06

Moskva - Ruská tajná služba FSB tvrdí, že odhalila operaci americké rozvědky, která podle ní využila mobilní telefony společnosti Apple. Informovaly o tom dnes agentury TASS a Reuters. Podle ruské tajné služby bylo v rámci této operace "infikováno" několik tisíc telefonů, včetně těch patřících zahraničním diplomatům v Rusku. Firma Apple ani americké tajné služby se k této zprávě zatím nevyjádřily.

foto

Ilustrační foto - Mobilní telefony iPhone 14 vystavené v sídle společnosti Apple v Kalifornii, 7. září 2022. ČTK/AP Jeff Chiu

"V průběhu zajišťování bezpečnosti ruské telekomunikační infrastruktury byly odhaleny anomálie specifické pouze pro uživatele mobilních telefonů Apple a způsobené fungováním dosud neznámého škodlivého softwaru," uvedla FSB s tím, že malware využívá zranitelnosti telefonů poskytnutých výrobcem.

"Kromě domácích předplatitelů byly zjištěny i skutečnosti nakažení zahraničních čísel a předplatitelů používajících SIM karty registrované diplomatickými misemi a ambasádami v Rusku, včetně země bloku NATO a postsovětského prostoru a také Izraele, Syrské arabské republiky a Čínské lidové republiky," sdělila ruská tajná služba.

Ta dále tvrdí, že tyto informace "dokazují úzkou spolupráci" americké společnosti Apple s americkými tajnými službami zejména s Národní bezpečnostní agenturou (NSA) a "potvrzují", že Apple nedodržuje deklarované zásady ochrany osobních údajů uživatelů telefonů této značky.

Před používáním chytrých telefonů od Applu varoval ruské představitele Kreml už v březnu. Sergej Kirijenko, bývalý ruský premiér a místopředseda ruské prezidentské kanceláře, tehdy na semináři v Moskvě podle listu Kommersant řekl, že "s iPhony je konec". "Buď je vyhoďte, nebo je dejte dětem," řekl Kirijenko zaměstnancům administrativy, kteří mají na starosti domácí politiku. Ruští úředníci tak podle Kirijenka museli učinit do 1. dubna.

"Chytré telefony by neměly být používány pro oficiální komunikaci. Každé takové zařízení může být poměrně transparentní, nehledě na to, jaký operační systém používá," řekl poté mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ruský prezident Vladimir Putin podle dostupných zdrojů chytrý telefon nevlastní, ačkoliv čas od času používá internet. Používáním rozličné elektroniky z výroby Applu se naopak dříve pyšnil nynější zástupce předsedy bezpečnostní rady Ruska Dmitrij Medveděv. Zda ji používá nadále není jasné, na sociálních sítích jako je twitter ale často zveřejňuje ostré protizápadní výhrady a vyhrožuje použitím atomových zbraní.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A