Finsko a Švédsko podle Bidena splňují podmínky pro členství v NATO

vydáno:

aktualizace:
19.05.2022 19:05

Washington - Finsko a Švédsko splňují "všechny požadavky" pro členství v Severoatlantické alianci, řekl dnes americký prezident Joe Biden, který v Bílém domě jednal s lídry dvojice severských zemí. Oznámil též, že jeho vláda do konce dne předloží Kongresu zprávy týkající se přijetí obou skandinávských států do NATO, informovala agentura Reuters. Vzhledem k vyjádření kongresových lídrů lze očekávat, že Spojené státy vstup Finska a Švédska relativně rychle odsouhlasí.

foto

Joe Biden se švédksou preimérkou Magdalénou Anderssonovou (vlevo) a Finským prezidentem Sauli Niinistem (vpravo) v růžové zahradě Bílého domu ve Wahingtonu 19. května 2022. ČTK/AP Andrew Harnik

Biden se sešel s finským prezidentem Saulim Niinistö a švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou den poté, co jejich země oficiálně předaly NATO žádosti o vstup. Pro jejich přijetí do aliance je zapotřebí souhlas všech stávajících členských států. Největší překážkou se v tomto směru zdá být Turecko, které dává najevo nesouhlas a domáhá se vyslyšení svých požadavků týkajících se kurdských organizací, které Ankara považuje za teroristy.

Washington naopak přijetí dvou nových členů vyjadřuje silnou podporu a prezident Biden dnes Finsko i Švédsko označil za hrdé demokratické země a velmi blízké partnery. "Splňují všechny požadavky NATO, s přehledem. A mít dva nové členy na dalekém severu zlepší bezpečnost naší aliance a prohloubí naši bezpečnostní spolupráci," řekl při společném vystoupení s finským prezidentem a premiérkou Švédska.

Niinistö a Anderssonová pak podle Reuters mluvili o rozhovorech s Tureckem ohledně změny jeho postoje. Švédská premiérka řekla, že její země už nyní jedná se všemi členy aliance o případných výhradách, finský prezident zase uvedl, že připraven s Ankarou probrat její obavy spojené s přijetím do NATO.

Rozhovorům s Tureckem se věnuje také Bidenova administrativa, která ve věci dává najevo optimismus. Ve středu se v New Yorku sešli americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho turecký protějšek Mevlut Cavusoglu. Podle agentury AP setkání příliš nevyjasnilo "závažnost" tureckých výhrad proti vstupu dvojice skandinávských zemí do aliance. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mezitím pokračoval ve výpadech proti Finsku a Švédsku a Ankara zablokovala rychlé zahájení vstupní procedury na jednání velvyslanců zemí NATO. Od severských zemí žádá kroky proti skupinám usilujícím o samostatný Kurdistán, které považuje za teroristické.

Turecký odpor však nebrání dalším aliančním zemím v interním projednávání finského a švédského zájmu o vstup do aliance. Přijetí dvou nových států ve středu odsouhlasila česká vláda a kroky podniká také ta americká.

"Dnes moje administrativa předkládá Kongresu Spojených států zprávy o přijetí obou zemí do NATO, aby Senát mohl efektivně a rychle postupovat v poradní funkci a odsouhlasení dohody," oznámil Biden. V Senátu je podle něj podpora pro co nejrychlejší schválení finského a švédského členství, "jakmile budou probrány pohledy všech spojenců a NATO schválí přijímací protokoly".

Vstup Finska a Švédska má podle všeho silnou podporu mezi Bidenovými demokraty i mezi zákonodárci Republikánské strany. Její lídr v Senátu Mitch McConnell před několika dny navštívil Helsinky i Stockholm a vyslovil se pro rychlé začlenění dvou severských států do aliance. "Udělám vše, co bude v mých silách, abych uspíšil ratifikaci úmluv v Senátu," uvedl v úterý a půdě Kongresu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A