Filmoví producenti podepsali memorandum se dvěma soukromými televizemi

vydáno:

aktualizace:
23.09.2022 15:45

Brno/Praha - Na důležitosti role nezávislého producenta se dnes shodli zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA), Asociace animovaného filmu (ASAF) a televizí Nova a Prima. Na festivalu Serial Killer v Brně podepsali memorandum o společném postupu v návaznosti na implementaci evropské směrnice o audiovizuálních službách. Směrnice mimo jiné stanovuje, že streamovací platformy, jako jsou například Netflix nebo HBO Max, mají v zemích, kde působí, část svých zisků věnovat do rozvoje tamní národní kinematografie. V české příslušné novele zákona takový závazek chybí a filmaři apelují na změnu. O podpisu memoranda zúčastněné strany informovaly ČTK.

foto

Studio Televizních novin televize Nova - ilustrační foto. CTK Horázný Josef, Fotobanka ČTK

O nevyužité možnosti vložit do transpozice evropské směrnice o streamovacích platformách povinnost odvádět část z příjmů na podporu kinematografie v zemi, kde platformy působí, mluví producenti a další lidé z filmového průmyslu několik měsíců. Domácí české platformy přitom tuto povinnost mají. Odvody zahraničních tzv. VOD platforem by byly dalším zdrojem Státního fondu kinematografie, který kromě peněz na filmové pobídky také financuje původní českou filmovou tvorbu.

Producenti uvádějí, že pravidelný odvod části zisku provozovatelů služeb videa na vyžádání je důležitý z pohledu dlouhodobé stability trhu pro producenty. "Stabilní poptávka vytváří na trhu kontinuitu, která je pro podnikání producentů nesmírně důležitá. Kvalitní seriály nebo filmy nevznikají ojediněle nebo náhodou, ale jsou výsledkem dlouhodobé práce mnohačlenných týmů, nemalých investic do vývoje ze strany producentů a koncentrovaného know-how," uvedl již dříve producent Filip Bobiňski.

Zmíněná evropská směrnice také mimo jiné předepisuje členským státům Evropské unie stanovit určité minimální kvóty na obsah nezávislých producentů, který je zařazován do programové nabídky televizních vysílatelů a provozovatelů platforem VOD. Signatáři dnešního memoranda chtějí najít shodu na výkladu pojmu nezávislého producenta.

Memorandum podepsali předseda APA Vratislav Šlajer, člen představenstva APA Filip Bobiňski, předseda představenstva ASAF Martin Kotík, místopředseda ASAF Marek Toušek, generální ředitelka Novy Klára Brachtlová a generální ředitel Primy Marek Singer.

V současné legislativě se nezávislým producentem rozumí producent, který není propojen s provozovatelem televizního vysílání. Při aktualizaci evropské směrnice chtějí producenti třeba doplnit definici nezávislého producenta o podmínku spočívající v tom, že nezávislý producent musí zůstat nositelem takzvaných sekundárních práv k audiovizuálnímu dílu, které vytvoří, tedy že by měl mít podíl na úspěchu takového díla.

Součástí dnešní dohody je i závazek spolupracovat při přípravě právních předpisů pro český audiovizuální průmysl, tedy na nastavení podmínek pro příspěvky VOD platforem do Státního fondu kinematografie, případně přímé investice do českého audiovizuálního obsahu, transformaci fondu kinematografie a nastavení nediskriminačních a efektivních pravidel pro poskytování filmových pobídek.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A