Fiala se na summitu EPC v Moldavsku setkal se Zelenským

vydáno:

aktualizace:
01.06.2023 19:43

Kišiněv - Premiér Petr Fiala se na okraj summitu Evropského politického společenství (EPC) setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, s nímž hovořil mimo jiné o dalších možnostech podpory Ukrajině. Fiala to řekl novinářům po setkání. Předseda české vlády měl na summitu na programu i další bilaterální schůzky. Zelenskyj přicestoval na dnešní vrcholnou schůzku EPC v Moldavsku bez předchozího veřejného ohlášení.

foto

Český premiér Petr Fiala a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společném jednání, 1.června, Kišiněv, Moldavsko. PR twiter/Petr Fiala

"S prezidentem Zelenským jsme se bavili o podpoře, jak o té aktuální vojenské a humanitární, tak i možnostech obnovy a rekonstrukce Ukrajiny," řekl Fiala.

Předseda české vlády zdůraznil, že mír bude možné obhájit jen tehdy, pokud se Ukrajině podaří obnovit kontrolu nad svým územím. „Mír lze přinést jedině tehdy, když Ukrajina obhájí své území a uspěje, jinak není možné přimět Rusko, aby respektovalo nezávislost Ukrajiny a světový řád a světový mír," řekl.

Český premiér Petr Fiala a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společném jednání, 1.června, Kišiněv, Moldavsko. Dříve během dne se Fiala sešel také se svým gruzínským protějškem Iraklim Garibašvilim nebo se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, s nímž hovořil především o česko-srbských vztazích a ekonomické spolupráci. Původně měl v plánu jednání i s německým kancléřem Olafem Scholzem, s ním se ale nakonec nesešel.

Fiala předtím se Zelenským jednal v únoru v Bruselu o dodávkách přístrojů na výrobu energie na Ukrajinu i o účasti jeho země v některých unijních programech. S ukrajinským lídrem se setkal také loni v březnu přímo v Kyjevě, kam přicestoval společně s předsedy vlády Polska Mateuszem Morawieckým a Slovinska Janezem Janšou a místopředsedou polské vlády Jaroslawem Kaczyńským. U ukrajinské metropole tehdy ještě zuřily boje. Loni v říjnu pak Fiala do Kyjeva dorazil i s dalšími ministry na společné jednání české a ukrajinské vlády, kterého se zúčastnil i Zelenskyj.

Přínos EPC Fiala vidí především v tom, že je prostorem pro jednání i se zeměmi mimo Evropskou unii, což je podle něj přínosem pro evropskou bezpečnost. Důležitost společenství tkví podle něj i v její neformálnosti. "Nejsou z něj vydávány závěry a komuniké, což umožňuje soustředit se na neformální diskuzi a být velmi otevření," řekl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A