Fiala: Rozhodnutí EP o jádru a plynu je výborná zpráva pro ČR i Evropu

vydáno:

aktualizace:
06.07.2022 16:30

Praha - Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu, který podpořil dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, je výbornou zprávou nejen pro ČR, ale i pro celou Evropu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). "Otevírá se nám tak cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost naprosto klíčová," komentoval na sociálních sítích hlasování europoslanců. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) rozhodnutí pomůže vybudovat udržitelnou a bezpečnou energetiku. Za vítězství zdravého rozumu hlasování označil i Síkelův předchůdce ve funkci Karel Havlíček (ANO). Europoslanci dnes na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi.

foto

Český premiér Petr Fiala při projevu v Evropském parlamentu 6. června 2022. ČTK/AP Jean-Francois Badias

Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel. Proti taxonomii dnes hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.

"Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu k taxonomii pomůže vybudovat udržitelnou a bezpečnou energetiku budoucnosti. Vítám tento výsledek a děkuji všem, kteří k tomuto úspěchu přispěli," napsal na twitteru Síkela. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) označil výsledek hlasování za dobrou zprávu pro české předsednictví v Radě EU. "Moderování diskuse o dalších složitých otázkách může probíhat v konsensuální atmosféře," dodal na twitteru.

Podle Havlíčka je za výsledkem obrovské úsilí. "V posledních dvou letech jsme společně s Francií a dalšími zeměmi vyvinuli velký tlak a z jádra, které bylo téměř odepsané, jsme nakonec udělali klíčový bezemisní zdroj. Je dobře, že součástí je i plyn, který bude plnit úlohu přechodového zdroje," sdělil ČTK Havlíček.

Rozhodnutí europoslanců uvítal také další bývalý ministr průmyslu a nyní jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS). "Teď ještě vnímat, že každý stát má jiné klimatické podmínky, jiné zdroje, jinou historickou závislost na Rusku, a proto není možné všechny státy, na cestě k čistější a nezávislé energetice, posuzovat stejně," podotkl na twitteru.

Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) si Evropský parlament zachoval zdravý rozum. Energetická společnost ČEZ a česká vláda by nyní měly urychlit dostavbu elektráren Dukovany i Temelín, napsala na twitteru.

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

Europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová dnes dopoledne v televizní debatě na CNN Prima News řekla, že námitku podpoří. Uvedla, že jí vadí zařazení plynu, který se podle ní dostal do taxonomie mimo jiné na základě tlaku ruských lobbistů.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Fiala: Hlavní úkol pro EU je jednotně zmírňovat dopady krizí na občany Fiala: Hlavní úkol pro EU je jednotně zmírňovat dopady krizí na občany

Profil ke zprávě: Šéfka EK i europoslanci podpořili priority českého předsednictví EU Šéfka EK i europoslanci podpořili priority českého předsednictví EU

Profil ke zprávě: Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A