Fiala chce Zemanovi předat návrh na jmenování Hladíka, až se situace vyjasní

vydáno:

aktualizace:
21.10.2022 16:10

Praha/Brusel - Premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala věří, že situace kolem kandidáta lidovců na ministra životního prostředí Petra Hladíka se vyjasní do několika týdnů tak, aby mohl návrh na jeho jmenování předat prezidentu Miloši Zemanovi s klidným svědomím. Řekl to na tiskové konferenci v Bruselu. Širší vedení KDU-ČSL ve čtvrtek Hladíkovu nominaci potvrdilo, znovu ji posuzovalo kvůli úternímu zásahu policie v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu. Policisté v kauze privatizace městských domů požádali Hladíka o podání vysvětlení.

foto

Místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. ČTK Pavlíček Luboš

Fiala zopakoval, že rozhodnutí KDU-ČSL respektuje. Současně je ale přesvědčen, že návrh může podat až ve chvíli, kdy bude jasné, že Hladík není vyšetřován, obviněn, až podá vysvětlení. To bude podle něj relevantní v řádu týdnů a vyžádá si mezikrok, kterým je pověření vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky dočasným vedením resortu. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která avizovala rezignaci ze zdravotních důvodů, chce kvůli plánované operaci skončit ve funkci 31. října.

Fiala se s Hladíkem kvůli nominaci setká. Současně má příští týden v plánu odloženou pravidelnou schůzku s prezidentem, na které budou moct situaci prodiskutovat. Mohla by se uskutečnit ve středu.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek večer při jednání v Želivě na Pelhřimovsku Hladíkovu nominaci podpořil s tím, že končící náměstek brněnské primátorky předsednictvu a výboru záležitost jasně vysvětlil a není obviněný ze spáchání jakéhokoliv trestného činu. Podle závěru z jednání, které má ČTK k dispozici, považuje vedení lidovců Hladíka za kompetentního a čestného člověka. "Není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii," uvádí dokument.

Jurečka v závěru k jednání vyzval členy strany k jednotě a zdůraznil, že jakmile se ukáže, že někdo ze straníků porušil zákon, budou lidovci reagovat velmi rychle. V případě Petra Hladíka žádné takové indicie nejsou, dodal.

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v městské černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně. Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Městský soud vzal ve čtvrtek všech sedm lidí do vazby.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Celostátní výbor lidovců podpořil nominaci Hladíka na ministra Celostátní výbor lidovců podpořil nominaci Hladíka na ministra

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A