Exponáty, se kterými se pojí silné příběhy, vystavuje muzeum na Špilberku

vydáno:

aktualizace:
20.09.2022 18:17

Brno - Exponáty, se kterými se pojí silné příběhy, vystavuje Muzeum města Brna na hradě Špilberk. Jsou různého stáří, nejstarší ze 14. století, další z nedávné minulosti. Je mezi nimi například památka na Německý dům, budovu strženou po skončení druhé světové války, anebo také dřevo ze stromu, který byl němým svědkem jednání o rozdělení Československa.

foto

Na hradě Špilberk v Brně se otevřela výstava pořádaná Muzeem města Brna s názvem Poklady z depozitářů, 20. září 2022. Na snímku vyřezávaná dřevěná socha sv. Ludvíka z Toulouse ze 14. století. ČTK Uhlíř Patrik

Výstava nazvaná Poklady z depozitářů potrvá do 31. března 2023, informovala za Muzeum města Brna Barbora Kachlířová.

"V tomto případě nejde o kvantitu vystavovaných předmětů, ale především o kvalitu a o to, co představují. V naší výstavě jsou pokladem nejen samotné předměty, ale především silné příběhy, které za nimi stojí," uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Mezi exponáty je například dřevěná socha sv. Ludvíka z Toulouse. Pochází ze 14. století a jde o nejstarší exponát ve sbírce dějin umění Muzea města Brna. Na výstavě jsou k vidění i střípky z nedávné minulosti, například fragment stromu ze zahrady vily Tugendhat, pod kterým Václav Klaus a Vladimír Mečiar v roce 1992 jednali o budoucnosti Československa.

"Lidská paměť některé věci vytěsňuje, některé zase naopak zveličuje. Od toho, aby historie byla správně zachycená, fungují muzea. Muzeum města Brna má ve svých sbírkách spoustu jedinečných příběhů, které se už dávno zapomněly, nebo se o nich mluví jen okrajově. Cílem výstavy je předat návštěvníkům tyto silné příběhy prostřednictvím exponátů," řekl kurátor Petr Vachůt.

Současná sbírka Muzea města Brna postupně vzniká asi 130 let. Z původních 373 exponátů se rozrostla na 206.589 položek.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A