Evropská demokracie je pod útokem, řekla Metsolaová ke korupčnímu skandálu

vydáno:

aktualizace:
12.12.2022 19:53

Brusel/Štrasburk/Atény/Milán - Evropská demokracie je pod útokem, uvedla dnes na začátek plenárního zasedání Evropského parlamentu jeho předsedkyně Roberta Metsolaová. Ve vystoupení dala najevo hněv i zármutek nad korupčním skandálem, v jehož rámci v posledních dnech policie zatkla několik představitelů europarlamentu v souvislosti s podezřením, že přijímali peníze a drahé dary od Kataru.

foto

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve Štrasburku 12. prosince 2022. ČTK/AP Jean-Francois Badias

"Nebude žádná beztrestnost. Žádná. Nic nezameteme pod koberec. Zahájíme vnitřní vyšetřování, abychom prozkoumali veškerá fakta související s parlamentem," slíbila Metsolaová.

"Evropský parlament je pod útokem. Evropská demokracie je pod útokem. A pod útokem je i náš způsob otevřených, svobodných a demokratických společností," uvedla Metsolová s tím, že ji korupční kauza "rozlítila, rozhněvala a rozžalostnila".

Předsedkyně EP také upozornila, že dnes měla původně oznámit začátek rozpravy parlamentu o zjednodušení vízové politiky vůči Kataru, Kuvajtu, Ománu a Ekvádoru. Občané těchto zemí by pak mohli do zemí EU na krátké pobyty jezdit bez potřeby víz. "Ve světle vyšetřování musíme zprávu odeslat zpět do výboru," řekla Metsolaová.

"Musíme se ujistit, že tento proces neovlivnila korupce. Musíme také zajistit, že jakýkoliv pokus o útok na naší demokracii má důsledky," uvedl zpravodaj návrhu a německý europoslanec Erik Marquardt z frakce zelených.

Korupční skandál otřásá Evropským parlamentem od pátku, kdy belgická policie v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce prohledala 16 domů, zabavila 600.000 eur (14,6 milionu Kč) a zadržela šest lidí, čtyři z nich zůstávají ve vazbě. Prokuratura je obvinila z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce, aniž je jmenovala. Katar o víkendu odmítl jakákoli tvrzení o "špatném počínání katarského státu".

Ve vazbě je podle médií i řecká europoslankyně Eva Kailiová, která byla údajně v neděli formálně obviněna z korupce. Bruselská policie dnes v souvislosti s vyšetřováním provedla další prohlídku v sídle Evropského parlamentu.

Belgická policie v korupčním vyšetřování prohledala Evropský parlament

Bruselská policie dnes odpoledne provedla prohlídku v sídle Evropského parlamentu, pokračuje tak vyšetřování korupce v unijní instituci. Oznámila to belgická federální prokuratura, která zároveň uvedla, že čtveřice obviněných ve středu stane před soudem. Také potvrdila zabavení statisíců eur v hotovosti.

Dnešní prohlídka byla podle agentury AFP první, která cílila přímo na sídlo EP v Bruselu. Belgický deník Le Soir napsal, že zásah navazoval na páteční zapečetění některých kanceláří. Cílem bylo podle prokuratury zajistit elektronická data deseti parlamentních pracovníků, než by mohla být vymazána.

Policie tak pokračovala ve vyšetřování korupčního skandálu, který Evropským parlamentem otřásá od pátku. Několik současných či bývalých pracovníků čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Hlavní postavou aféry se stala řecká europoslankyně Eva Kailiová, která byla podle médií v neděli formálně obviněna z korupce.

Belgická prokuratura oznámila, že po dnešní razii mají vyšetřovatelé kauzy na kontě prohlídky 20 objektů. "Na třech různých místech bylo zabaveno několik set tisíc eur: 600.000 eur v domě podezřelého, několik set tisíc eur v kufru v bruselském hotelovém pokoji a asi 150.000 eur v bytě patřícím členovi Evropského parlamentu," píše se v novém prohlášení.

Policie původně zadržela šest lidí, čtyři z nich zůstávají ve vazbě a čelí formálním obviněním z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce. Ani dnes je prokuratura nejmenovala, oznámila však, že ve středu budou předvedeni k přípravnému soudnímu jednání. Podle médií jsou mezi obviněnými také partner a poradce Kailiové Francesco Giorgi a bývalý europoslanec Pier Antonio Panzeri.

Do skandálu jsou zapleteni i další europoslanci a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová dnes slíbila důkladné vyšetření záležitosti. Katar mezitím o víkendu odmítl jakákoli tvrzení o "špatném počínání katarského státu".

Vyšetřování korupce v Evropském parlamentu je podle unijních špiček znepokojivé

Belgické vyšetřování údajné korupce v Evropském parlamentu (EP) je velmi znepokojivé. Podle agentury Reuters to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na razie a zatýkání evropských představitelů v souvislosti s podezřením, že přijímali peníze a drahé dary od Kataru. Obdobně se vyjádřila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Irský ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že kauza je pro instituci škodlivá. Podle šéfky německé diplomacie Annaleny Baerbockové záležitost ohrožuje důvěryhodnost EU.

Belgická policie v pátek v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do něhož jsou zapleteni členové EP a Katar, prohledala 16 domů, zabavila 600.000 eur (14,6 milionu Kč) a zatkla několik lidí. Ve vazbě zůstávají čtyři ze šesti zadržených. Prokuratura je obvinila z účasti ve zločinecké organizaci, z praní špinavých peněz a z korupce, aniž je jmenovala.

Mezi obviněnými je podle médií místopředsedkyně EP Eva Kailiová, kterou předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová zbavila v sobotu jejích pravomocí. Řecké političce už také pozastavila členství sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu a ze svých řad ji vyloučila i její řecká domovská strana PASOK. Řecký úřad pro boj proti praní špinavých peněz dnes oznámil, že zmrazil veškerý majetek Kailiové, opatření se vztahuje i na její příbuzné. Podle deníku Le Soir zůstávají ve vazbě i partner Kailiové a asistent europoslance Francesco Giorgi, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeden bruselský lobbista.

"Jistě, ta zpráva je velmi znepokojivá," řekl dnes Borrell novinářům při příchodu na zasedání ministrů zahraničí členských států EU. "Čelíme některým událostem, některým skutečnostem, které mě jako bývalého předsedu Evropského parlamentu jistě také znepokojují," dodal.

Von der Leyenová prohlásila, že obvinění z korupce místopředsedkyně jsou "nanejvýš znepokojivá a velmi vážná". Zopakovala, že navrhuje vytvoření nezávislého etického orgánu, který by se zabýval institucemi EU.

"Je to škodlivé. Musíme tomu přijít na kloub," řekl Coveney novinářům v Bruselu. "Je to skandál, kolem kterého musíme odhalit pravdu, abychom zajistili, že se to nebude opakovat," dodal šéf irské diplomacie.

Podle Baerbockové je kvůli údajné korupci ohrožena důvěryhodnost EU. "Jedná se o skutečně neuvěřitelný incident, který musí být nyní jednoznačně a s plnou silou zákona objasněn, protože v sázce je také a především důvěryhodnost Evropy," řekla dnes novinářům Baerbocková. "Jakákoli korupce je naprosto nepřijatelná, a jsem rád, že belgická policie je schopna proti ní zakročit," řekl v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Prokurátoři uvedli, že již několik měsíců měli podezření, že se stát z Perského zálivu snaží ovlivňovat rozhodování v Bruselu. Čtyři zadržení čelí obvinění, že přijali dary a peníze od katarských zájmových skupin, aby ovlivnili politická rozhodnutí v období před pořádáním mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Představitelé tohoto státu mezitím označili informace o svém zapojení do korupční kauzy za vážnou dezinformaci.

Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Jediná česká členka frakce S&D je Radka Maxová.

"Oceňuji, že parlament i sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu jednaly rychle," uvedla v prohlášení zaslaném ČTK Maxová. Frakce podle ní bude spolupracovat se všemi vyšetřujícími orgány. Ihned také požádala o pozastavení práce Kailiové na všech tiscích a hlasování v plénu týkajícího se států Perského zálivu, zejména uvolnění vízového režimu a plánované návštěvy. "S&D také již rozhodlo o okamžitém pozastavení členství Kailiové v naší frakci," dodala Maxová.

Vrcholní představitelé EP již nějakou dobu spolupracovali s belgickou policií na přísně tajném vyšetřování vedeném státním zástupcem Michelem Claisem. Mimo jiné dali zelenou k uzavření několika parlamentních kanceláří a shromažďování důkazů, řekli serveru Politico nejmenovaní evropští představitelé.

Evropský parlament měl tento týden hlasovat o návrhu na prodloužení bezvízového styku s EU pro Kuvajt, Katar, Omán a Ekvádor. Někteří zákonodárci nyní navrhli, aby byla rozprava a hlasování odloženy. Metsolaová se dnes po příjezdu do Štrasburku, kde se koná plenární zasedání EP, setká se šéfy evropských politických frakcí a přednese projev, ve kterém se bude kauzou zabývat.

Řecké úřady zmrazily majetek Kailiové i její rodině a partnerovi

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A