EU schválila Česku zvýšení limitu povinného placení DPH na dva miliony Kč

vydáno:

aktualizace:
24.05.2022 14:13

Brusel - Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun. Novinářům to po jednání s unijními kolegy sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda je podle něj připravena zavést změnu od začátku příštího roku. Podle odhadů ministerstva by zvýšením limitu mělo ubýt plátců DPH zhruba o 105.000.

foto

Ilustrační foto - Ministr financí Zbyněk Stanjura. ČTK Kamaryt Michal

Praha loni požádala Brusel o zvýšení limitu pro platbu DPH, kterou mělo Česko pevně stanovenou už od svého vstupu do EU v roce 2004. Tento práh činil 35.000 eur (1,141 milionu Kč v tehdejším kurzu). Nyní unie vyhověla žádosti zvýšit tento limit až na 85.000 eur, v dnešním kurzu asi 2,1 milionu Kč.

"Pro všechny ty, kteří nechtějí být plátci daně a přitom mají příjmy do dvou milionů, je to dobrá zpráva. Od příštího roku si budou moci vybrat," prohlásil po jednání Stanjura. Vláda má podle něj připraven zákon, který zvedne daňový práh na dva miliony korun a zároveň na stejnou částku zvýší možnost využívání paušální daně.

Zvýšení limitu pro povinné platby DPH na dva miliony korun podle Hospodářské komory ČR ulehčí administrativu drobným podnikatelům. Tím, že Česká republika měla stejný práh posledních 18 let, nebyl zohledněn mzdový ani cenový vývoj za tuto dobu, řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Dodal, že zatímco v roce 2004 průměrná mzda v tuzemsku činila 17.466 korun, loni dosáhla 37.839 korun, což je právě více než dvojnásobek. Požadavek podnikatelů na zvýšení limitu komora proto považuje za legitimní.

Výjimka pro Českou republiku bude platit do konce roku 2024. Od začátku roku následujícího budou mít možnost zvýšit limit na 85.000 eur na základě novely směrnice o DPH všechny členské státy.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A