EK odmítla návrh ČTÚ na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty

vydáno:

aktualizace:
27.03.2023 18:32

Brusel/Praha - Evropská komise opět odmítla návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Podle ČTÚ ani návrh doplněný Evropskou komisi nepřesvědčil, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a že tím dochází k omezování konkurence.

foto

Sídlo Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v Praze Vysočanech. ČTK

"ČTÚ poukázal na skutečnost, že maloobchodní ceny mobilních telekomunikačních služeb jsou v České republice obzvlášť vysoké. Virtuální mobilní operátoři podle ČTU nejsou schopni nabízet konkurenceschopné služby kvůli údajně nevýhodným vstupním podmínkám. ČTÚ proto navrhl označit všechny tři mobilní operátory, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, za subjekty disponující společnou významnou tržní silou," uvedla Evropská komise. Podle jejího názoru však ČTU neprokázal, že byla naplněna kritéria pro společné dominantní postavení.

Komise má i přes doplněné argumenty v analýze ze strany ČTÚ za to, že v České republice existují další regulační nástroje, které mohou napomoci nedokonalou konkurenci zlepšit, a proto se rozhodla vetovat návrh ČTÚ, směřující k nejsilnějšímu regulačnímu nástroji, kterým ČTÚ jako regulátor disponuje, uvedl v tiskové zprávě úřad. "Komise se konkrétně domnívá, že závazek národního roamingu a závazky velkoobchodní nabídky v návaznosti na aukci kmitočtů 700 MHz mohou přispět ke zlepšení situace na velkoobchodním i maloobchodním trhu," dodal úřad.

ČTÚ rovněž uvedl, že bere rozhodnutí Evropské komise na vědomí a že nyní bude především pokračovat v prověřování plnění závazků z aukcí kmitočtů. Dodal, že bude i nadále vývoj na trhu mobilních služeb v České republice monitorovat.

"Jakkoliv si je ČTÚ vědom, že z hlediska kvality poskytovaných mobilních služeb a jejich dostupnosti si Česká republika nestojí špatně, bude i nadále věnovat pozornost cenové úrovni," slíbil úřad. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, hodlá úřad opětovně posoudit existenci předpokladů pro uplatnění regulace.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A