Důchody se dnes znovu mimořádně zvyšují kvůli inflaci, rostou ale méně

vydáno:

aktualizace:
01.06.2023 00:22

Praha - Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se dnes kvůli inflaci mimořádně zvyšují. Zásluhová část penzí roste o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Průměrný starobní důchodce by si tak měl přilepšit o 760 korun. Původně to ale mělo být o 1770 korun. Kvůli vysokým výdajům a rychlému zadlužování vláda prosadila mírnější přidání. Opoziční hnutí ANO se kvůli tomu obrátilo na Ústavní soud. Vládní krok kritizovali i odboráři a zaměstnavatelé. Také podle nich by mohl být protiústavní.

foto

Senior - peněženka - důchod - peníze - senior - penze. Ilustrační foto. ČTK ČTK

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci března 2,84 milionu penzí, z toho 2,36 penzí starobních. Průměrnému starobnímu důchodci úřad v březnu poslal 19.461 korun měsíčně. Své důchodové systémy mají i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti. Poskytuje se z nich několik desítek tisíc důchodů.

Důchod se skládá ze solidární pevné části 4040 korun a zásluhové procentní výměry podle odpracovaných let, výše odvodů z výdělků a počtu vychovaných dětí. Při mimořádné valorizaci se zvedá zásluhový procentní díl. Roste pět měsíců poté, co růst cen překročil za sledované období pět procent. Zvyšuje se o přírůstek indexu spotřebitelských cen.

Podle původních pravidel by se zásluhová výměra dnes zvedala o 11,5 procenta. Do konce roku by to stálo 34,4 miliardy korun navíc. Vláda prosadila novelu s jednorázovým snížením. Zásluhový díl má růst o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Výhodnější je to pro nízké penze. Navíc by tak mělo být do konce roku potřeba 15,4 miliardy korun. I tak se očekává schodek důchodového pojištění kolem 80 miliard korun.

Důchodovou novelu s omezením mimořádné červnové valorizace napadli u Ústavního soudu poslanci hnutí ANO. Stěžují si na projednávání v legislativní nouzi a na případnou retroaktivitu úpravy. Stížnost podali i senátoři, pak ji ale stáhli. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad chystá obhajobu. Odmítl tvrzení, že by změna mohla být retroaktivní a narušit očekávání penzistů a penzistek. Dodal, že věří, že vláda u soudu nižší valorizaci obhájí.

Důchody se letos zvedají podruhé. Naposledy rostly při řádné valorizaci v lednu. Loni se upravovaly celkem třikrát - jednou řádně a dvakrát mimořádně kvůli zdražování. Od prosince 2021 do konce letošního března se průměrný starobní důchod zvedl o 26 procent, tedy o zhruba 4000 korun. K navýšení vedle valorizací přispělo letos i výchovné.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A