Déšť a tání sněhu rozvodní hladiny řek ze Šumavy a Jizerských hor

vydáno:

aktualizace:
07.04.2022 18:15

Praha - Tání sněhu a očekávaný déšť rozvodní v následujících hodinách řeky tekoucí ze Šumavy a Jizerských hor, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jeho upozornění před vzestupem hladin na jihovýchodě Plzeňského kraje, západě Jihočeského kraje a ve východní polovině Libereckého kraje platí od dnešního večera do neděle. Zároveň zůstává pro všechny kraje Česka do pátečního dopoledne v platnosti výstraha před silným větrem. Nejvíc foukat by mělo do dnešní půlnoci zejména v západních a středních Čechách.

foto

Ilustrační foto - Rozvodněná Otava 18. července 2021 v Sušici na Klatovsku. ČTK Chaloupka Miroslav

"Silný vítr bude napomáhat tání sněhu a v kombinaci s deštěm bude způsobovat vzestupy hladin na tocích odvodňujících hřebeny Šumavy a Jizerské hory," uvedli meteorologové. První vzestupy hladin s překročením prvního stupně povodňové aktivity předpokládají v noci na pátek. Na Šumavě se podle nich hladiny po krátkém uklidnění znovu rozvodní v noci na sobotu a během soboty.

Voda z řek by se podle meteorologů neměla vylévat z břehů, kvůli zvýšenému odtoku vody ale neporučují pohyb v korytech řek a jejich splouvání.

Přeháňky, déšť, případně i bouřky mají dorazit podle předpovědi dnes večer od severozápadu, po celý dnešek navíc bude větrno. Vítr bude mít v nárazech rychlost kolem 70 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů v hodině. V západních a středních Čechách, včetně Prahy, by dnes večer a v první polovině noci na pátek mohlo foukat rychlostí až 90 kilometrů v hodině, upřesnili dnes odpoledne meteorologové. V pátek dopoledne vítr zeslábne.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A