Demonstranti proti válce na Ukrajině polili ruského velvyslance v Polsku barvou

vydáno:

aktualizace:
09.05.2022 15:06

Varšava - Ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva dnes demonstranti polili červenou barvou, když se v poledne pokusil položit věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě. Oznámila to zpravodajská televize TVN 24 na svém webu. Rusko si dnes připomíná 77. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Ve Varšavě je středobodem těchto oslav hřbitov sovětských vojáků, u kterého se dnes protestovalo proti válce na Ukrajině. Ruská diplomacie protestovala proti napadení velvyslance a po Varšavě požaduje, aby zorganizovala nové kladení věnce ještě dnes, uvedla agentura TASS.

foto

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev poté, co ho demonstranti polili červenou barvou u pomníku sovětských vojáků ve Varšavě 9. května 2022. ČTK/AP Maciek Luczniewski

"Lidé z davu se pokoušeli fyzicky napadnout velvyslance. Několik lidí se po něm natahovalo, ale odstrkávali je strážci chránící ambasadora. V jednu chvíli velvyslanci polili obličej červenou barvou," vylíčila stanice.

Věnec se ruskému diplomatovi položit nepodařilo. Demonstranti jej roztrhali a jeho zbytky házeli po delegaci. "Fašisté, bandité!" skandoval dav na adresu ruské delegace.

Dříve kdosi na hřbitově namaloval modro-žlutý nápis "Zabít Putina". Nápis v ukrajinských barvách mohl vzniknout ještě v noci, přestože hřbitov střežila policie. Ještě před polednem jej úklidová četa odstranila, podotkla televize TVN 24.

"Jsem hrdý na svého prezidenta (Vladimira Putina)," prohlásil podle televize Polsat velvyslanec po incidentu.

Policie podle agentury TASS dorazila několik minut po útoku, obklopila velvyslance s chotí a několika diplomaty a pomohla jim dojít k autu s diplomatickou značkou a ruskou vlajkou. Kvůli agresivně naladěnému davu s ukrajinskými vlajkami a protiruskými nápisy na transparentech se k pomníku nepodařilo dojít.

Polské úřady, včetně varšavského starosty a polské diplomacie, se postavily proti "tradičním" oslavám sovětského vítězství, ruské velvyslanectví nicméně na svém webu v předstihu informovalo, že velvyslanec v poledne položí věnec k pomníku na hřbitově, na kterém spočívají ostatky 20.000 vojáků, zabitých v letech 1944-1945.

U hřbitova se objevily billboardy informující o následcích ruské agrese proti Ukrajině.

Rusko vzneslo "rozhodný protest" kvůli napadení velvyslance "extremisty" a "neonacistickými výrostky" a zrušení ceremonie kladení věnců "za naprosté nečinnosti policie", uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Od Varšavy ministerstvo požaduje, aby "neprodleně zorganizovala ceremonii kladení věnce při zajištění bezpečnosti před provokacemi všeho druhu". Moskva se domáhá, aby tato opatření přijala Varšava "ještě dnes", dodal TASS.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A