Demokraté v americkém Senátu neuspěli v pokusu prosadit volební reformy

vydáno:

aktualizace:
20.01.2022 11:47

Washington - Prezident USA Joe Biden a jeho demokraté ve středu utrpěli dvojitou legislativní porážku, když se v Senátu snažili navzdory republikánským obstrukcím schválit volební reformu. Ta měla vnést do amerického systému nové pojistky a zjednodušit Američanům hlasování před listopadovými volbami, jež rozhodnou o rozložení sil v Kongresu v dalších dvou letech. Biden po neúspěchu balíčku vyjádřil hluboké zklamání, ale dodal, že se nenechá odradit.

foto

Šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer. ČTK/AP Amanda Andrade-Rhoades

To, že rozsáhlá sada volebních opatření v Senátu ztroskotá, bylo už několik dní prakticky jisté, přesto média výsledek označují jako bolestivou ránu pro prezidenta Bidena a demokratické lídry v Kongresu, kteří v posledních dnech na prosazení změn silně tlačili. Navrhované reformy představovaly odpověď na opatření komplikující účast ve volbách a upravující jejich správu přijímaná ve státech ovládaných republikány. Demokraté a někteří aktivisté iniciativu prezentovali jako krok potřebný k ochraně demokracie v USA.

Republikáni v Senátu nyní ve dvojitém hlasování pokus posunout normy o volebních právech blíže ke schválení zablokovali. Použili k tomu obstrukční mechanismus zvaný filibuster, který stanovuje, že pro ukončení rozpravy a přikročení k hlasování je ve 100členné komoře potřeba alespoň 60 hlasů. Senát je aktuálně rozdělen v poměru 50 na 50, přičemž demokraté v praxi disponují většinou jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Když se ve středu podle očekávání nesešlo 60 hlasů pro ukončení debaty, předložil šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer návrh na jednorázovou úpravu pravidel. Plán spočíval v návratu k takzvaným "řečnickým obstrukcím", kdy musí oponenti jistého návrhu mluvit v jednacím sále, aby bránili hlasování. Aktuálně stačí senátorovi k zablokování legislativního procesu pouze dát najevo, že s daným návrhem nesouhlasí. Tyto "tiché" obstrukce umožňují Senátu projednávat jinou agendu, zatímco některé návrhy nepostupují.

Pro změnu jednacích pravidel stačí prostá většina hlasů, ani v tomto případě ale vedení demokratů neuspělo, když jeho návrh nepodpořila dvojice centristů Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová. Viceprezidentka Harrisová krátce předsedala Senátu a v případě potřeby byla schopna zlomit nerozhodný výsledek, ale odešla před konečným hlasováním, píše agentura AP. Změna pravidel nakonec neprošla poměrem 52 ku 48.

Skončil tak emotivní jednací den, který trval přes deset hodin a přinesl řadu výpadů demokratů i republikánů proti druhé straně. "V sázce není nic menšího než budoucnost naší demokracie," uvedl například demokrat Gary Peters. "Senát bude dnes večer zachráněn," řekl zase lídr republikánů Mitch McConnell v odkaze na očekávaný výsledek hlasování o změně pravidel. Manchin a Synemaová odmítli uvolnit cestu pro schválení volební reformy, přestože tvrdí, že ji podporují.

"Jsem hluboce zklamaný," uvedl po hlasování prezident Biden s tím, že se Senát nepostavil za americkou demokracii. Šéf Bílého domu vzápětí dodal, že se nenechá odradit a prozkoumá veškeré možnosti a nástroje na obranu demokracie.

Demokraty předkládaný návrh zákona by z volebního dne udělal státní svátek, garantoval by možnost hlasovat v předstihu a korespondenčně a umožnil by ministerstvu spravedlnosti zasahovat ve státech, kde historicky docházelo k potlačování volebního práva některých skupin obyvatel. Tyto i další body už schválila demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů.

Republikáni v Kongresu reformy jednohlasně odmítají jakožto snahu převzít správu voleb z rukou jednotlivých států. Několik států s republikánským vedením v poslední době přijalo s odkazem na zvýšení bezpečnosti voleb nová pravidla, jež omezují korespondenční hlasování či jinak zpřísňují podmínky pro účast ve volbách. Podle odborníků jsou tyto restrikce navrženy tak, aby dopadaly silněji na Afroameričany, Hispánce a sociálně slabší.

Vzhledem ke zmařené iniciativě senátních demokratů se pozornost podle agentury Reuters nyní obrací k rodícímu se mezistranickému úsilí prosadit mnohem omezenější úpravy. Republikánský senátor Mitt Romney řekl novinářům, že se v pátek sejde skupina republikánských a demokratických senátorů, aby prodiskutovali, jak budou postupovat dál.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A