CVVM: Ústavnímu soudu, ČNB a ombudsmanovi věří většina Čechů

vydáno:

aktualizace:
07.03.2023 17:25

Praha - České národní bance (ČNB), Ústavnímu soudu (ÚS) a veřejnému ochránci práv věří většina Čechů. Důvěru v ČNB mají téměř dvě třetiny, Ústavnímu soudu a ombudsmanovi věří více než tři pětiny lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury CVVM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Od posledního průzkumu v roce 2020, respektive 2019 v případě ČNB, navíc důvěra ve všechny zmíněné instituce vzrostla.

foto

Ústavní soud - ilustrační foto. ČTK Šálek Václav

Nejvíc důvěry ze třech posuzovaných institucí lidé deklarovali vůči ČNB. Věří jí 65 procent lidí, opačný názor má 29 procent dotázaných, zbytek neví. Ústavnímu soudu projevilo sympatie 62 procent Čechů, nevěří mu pětina lidí, zbytek opět uvedl, že neví. Obdobných výsledků jako ÚS dosáhl i ombudsman, který se těší důvěře 62 procent lidí, nevěří mu čtvrtina dotázaných.

"V porovnání s posledními srovnatelnými šetřeními se důvěra ke všem třem sledovaným institucím zvýšila, a to o devět procentních bodů v případě ombudsmana, o pět procentních bodů u Ústavního soudu a o čtyři procentní body v případě ČNB. U ombudsmana se zároveň objevil mírný pokles podílu nedůvěřujících, a to o čtyři procentní body," uvedli autoři průzkumu.

Zároveň zjistili, že důvěra v instituce se zvyšuje spolu se zlepšujícím se hodnocením ekonomické situace, se zvyšující se spokojeností s životem a s narůstající spokojeností s politickou situací. Důvěra v Ústavní soud a ČNB je silnější zvláště u vzdělaných lidí a těch respondentů, kteří deklarují vyšší životní úroveň. Naopak klesá u starších dotázaných. Ombudsmanovi věří spíš ženy než muži.

Průzkum se uskutečnil v období od listopadu 2022 do ledna 2023.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A