Česko-bavorské centrum kultury u hranic ukazuje převaděče podél železné opony

vydáno:

aktualizace:
18.01.2023 11:13

Plzeň/Schönsee (Bavorsko) - Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v příhraničním Schönsee, které funguje 17. rokem jako koordinační místo pro česko-bavorskou kulturní spolupráci, představuje v nové expozici odbojáře, převaděče, kurýry a skauty, kteří se pohybovali na Šumavě podél železné opony a schovávali sebe a utečence před pronásledovateli. Panelová výstava Králové Šumavy, která začala dnes, informuje také o vyšetřovacích metodách Státní bezpečnosti (StB), aktivitách protikomunistického odboje a o Šumavě v propagandě a literatuře, řekla ČTK Ivana Danisch z CeBB. Na výstavě spolupracoval pražský Ústav pro studium totalitních režimů. Potrvá do konce března a je otevřená i o víkendech.

foto

Centrum Bavaria Bohemia v příhraničním Schönsee představuje v nové expozici odbojáře, převaděče, kurýry a skauty, kteří se pohybovali na Šumavě podél železné opony a schovávali sebe a utečence před pronásledovateli. Snímek je z 12. ledna 2023. ČTK Centrum Bavaria Bohemia

"Šumava je plná tajemných historek z dávných časů, ale i z nedávné minulosti. Výstava se zaměřuje na tu část minulosti, kterou sdílějí nejenom Češi, ale také Němci a Rakušané. Jde o poválečný, možná poúnorový příběh, který není prost násilí, ale ani lidské solidarity a naděje," řekla Danisch. Akce se koná jako součást projektu Kultura bez hranic/Setkávání Čechy-Bavorsko za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a okresu Schwandorf.

Dvojjazyčné kontaktní a informační místo CeBB plánuje během výstavy autorské čtení s Davidem Janem Žákem z jeho románu Návrat krále Šumavy. "Plánujeme akci na 21. března, ale datum není ještě stoprocentně potvrzené," uvedla Danisch. Centrum v Schönsee nabízí celoroční program, turisté tam mohou získat doporučení a stovky informačních materiálů zaměřených na celé bavorsko-české pohraničí.

Železná opona je častým tématem CeBB díky projektu Zelený pás, což je jedinečná přírodní a kulturní krajina podél bývalé železné opony na česko-bavorské hranici. "Společně tyto regiony hledají budoucí perspektivy založené na zachování a udržování přírodního a kulturního dědictví a udržitelném rozvoji cestovního ruchu," řekla Danisch. Desetiletí uzavřená hranice vedla k ústupu člověka z krajiny, vznikla tam tak útočiště pro vzácnou flóru a faunu. Zelený pás ukazuje také opevnění od středověku až po dobu železné opony, historii soužití, konfliktů a obnovy - zničené osady a památná místa událostí podél hranice. Charakteristické jsou rovněž stopy regionálně typických hospodářských a sídelních forem, které poukazují na společné rysy na obou stranách hranice a na funkční, sociální a kulturní vazby. Jde zejména o mlýny, železné hamry, sklárny a brusírny skla. Informační, poradenské a síťové centrum Zelený pás při CeBB financuje bavorské ministerstvo financí, zemského rozvoje a vlasti.

Centrum Bavaria Bohemia, které zastřešují bavorská ministerstva kultury a vědy a umění, prohlubuje spolupráci regionů Horní Franky, Horní Falc, Dolní Bavorsko s Karlovarským, Plzeňským a Jihočeským krajem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A