Česká ekonomika se v loňském čtvrtém čtvrtletí dostala do recese

vydáno:

aktualizace:
03.03.2023 14:36

Praha - Česká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dostala do recese, když hrubý domácí produkt (HDP) klesl proti předchozímu kvartálu o 0,4 procenta. Mezičtvrtletní pokles ekonomika vykázala i ve třetím čtvrtletí. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 2,4 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků se ekonomika dostala do recese zejména kvůli propadu spotřeby domácností. Mírné hospodářské oživení očekávají od letošního druhého čtvrtletí.

foto

České bankovky, peníze, koruna - ilustrační foto. CTK Horázný Josef, Fotobanka ČTK

Bilanci ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku negativně ovlivnily zejména klesající výdaje na konečnou spotřebu domácností. Meziročně se snížily o 5,5 procenta. Lidé méně nakupovali hlavně předměty dlouhodobé spotřeby. "Významně klesaly i výdaje na potraviny, které se meziročně snížily o více než deset procent, ale pokles byl zaznamenán i u dalších položek. Rostly pouze výdaje za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

HDP loni v meziročním srovnání rostl v každém čtvrtletí, postupně ale růst zpomaloval. V prvním kvartále to bylo o 4,7 procenta, ve druhém o 3,5 procenta, ve třetím o 1,5 procenta a v posledním o 0,2 procenta.

"Kumulace bariér v podobě vysoké míry inflace, cen energie a dalších nejistot se však postupně podepsala na ekonomickém výkonu a ve druhé polovině roku začala ekonomika zpomalovat. I když se naštěstí nepotvrdily negativní scénáře extrémních cen energie nebo nedostatku zemního plynu, ekonomika mezičtvrtletně poklesla již podruhé za sebou a dostali jsme se do technické recese," uvedl hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Podle něj se ale nenaplnily nejhorší obavy z léta a ekonomika za celý rok vykázala růst.

Výkon ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl mírně pod odhadem České národní banky (ČNB), která předpokládala meziroční růst 0,5 procenta. "Zveřejněná data o ekonomické aktivitě potvrzují, že česká ekonomika ve druhé polovině loňského roku přešla do mělké recese. Spotřeba domácností, na kterou dopadá hluboký propad reálných příjmů a zhoršený sentiment, poklesla ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s očekáváním ČNB výrazněji," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Zatímco ČNB předpokládala pokles spotřeby o 3,3 procenta, ve skutečnosti se snížila o 5,5 procenta.

Také analytici vnímají pokles spotřeby domácností jako hlavní důvod recese. "Hlavním bolavým místem české ekonomiky nadále zůstává spotřeba domácností, která klesá pátý kvartál v řadě. A zatímco celá ekonomika není se svým výkonem daleko od předcovidového roku 2019, spotřeba domácností je skoro osm procent pod ním," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

"V letošním prvním čtvrtletí s veškerou pravděpodobností zaznamenáme pokles HDP i v meziročním vyjádření," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. "V mezikvartálním vyjádření by se výkon HDP mohl v letošním prvním čtvrtletí stabilizovat a od druhého čtvrtletí se HDP vrátí k mezikvartálnímu růstu," doplnil Jáč. Za celý rok očekává růst HDP nanejvýš 0,5 procenta.

ČNB očekává hospodářské oživení ve druhé polovině roku. "Odeznění potíží s dodávkami materiálů a komponent do výroby během roku postupně podpoří exportní aktivitu a čistý vývoz významně přispěje k rozjezdu ekonomiky. Na přelomu letošního a příštího roku dojde také k oživení soukromé spotřeby díky odeznění vysoké inflace a obnovení reálného mzdového růstu," uvedl Král. Za letošní rok ČNB očekává pokles HDP o 0,3 procenta, v příštím roce růst HDP přes dvě procenta.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A