Černochová nejede na V4 v Maďarsku, kritizuje přístup Maďarů k Ukrajině

vydáno:

aktualizace:
25.03.2022 19:11

Praha - Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepojede příští týden na setkání ministrů obrany zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Maďarsku. Zapojila by se tím podle svých slov do maďarské volební kampaně. Uvedla to dnes na twitteru. V Maďarsku se příští týden v neděli 3. dubna konají parlamentní volby. Zároveň Černochová zkritizovala přístup Maďarska k pomoci Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko.

foto

Ilustrační foto - Ministři obrany ČR a Slovenska Jana Černochová a Jaroslav Naď vystoupili na tiskové konferenci po společném jednáni, 18. března 2022, Bratislava. ČTK Šálek Václav

"Do Maďarska na setkání ministrů obrany V4 (středa - čtvrtek) osobně nepojedu. Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani," sdělila ministryně. Na dotaz na sociální síti, zda budou stejně postupovat i ministři obrany Slovenska a Polska, Černochová odpověděla, že je to na jejich rozhodnutí.

"Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev," doplnila ministryně. Maďarský premiér Viktor Orbán, který bude v dubnu usilovat o znovuzvolení, podle informací z úterý odmítl rozšíření protiruských sankcí Evropské unie na dovoz energií. "Takové sankce by nám ublížily více než Rusku," prohlásil Orbán.

Maďarsko také odmítá posílat Ukrajině na pomoc v boji s Ruskem zbraně. Orbán rovněž zakázal převoz zbraní na Ukrajinu přes území Maďarska. Kvůli tomu ho kritizují představitelé Ukrajiny, kde už podle údajů OSN zemřelo za dobu ruské agrese nejméně 1081 civilistů. "Chcete levný ruský plyn? Anebo možná chcete naše Zakarpatí? Opravdu touží obyvatelé Maďarska po roli těch, kteří se nám snaží vrazit nůž do zad v těžké chvíli?" napsala v úterý na facebooku místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A