Cenu Olgy Havlové obdržel architekt Filip Pšenčík

vydáno:

aktualizace:
29.05.2023 18:59

Praha - Filip Pšenčík, architekt a asistent soběstačnosti, dnes obdržel Cenu Olgy Havlové. Bronzovou plastiku nazvanou Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka dostal při slavnostním ceremoniálu ve dvoraně Národního muzea v Praze, a to za své úsilí pomáhat s budováním bezbariérového bydlení pro lidi se zdravotním handicapem navzdory vlastnímu zdravotnímu znevýhodnění.

foto

Slavnostní předání Ceny Olgy Havlové, 29. května 2023, Národní muzeum, Praha. Uprostřed laureát Filip Pšenčík. ČTK Vondrouš Roman

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové letos už posedmé udělila také Cenu veřejnosti. Získal ji Heřman Volf, zakladatel spolku Cesta za snem, který pomáhá lidem s handicapem vést aktivní život a začlenit se do společnosti. Laureáta ceny vybrala porota ze tří lidí, které veřejnost nominovala v internetovém hlasování.

Dnešní hlavní oceněný Filip Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře, navzdory svému handicapu ale jako architekt a asistent soběstačnosti v Lize vozíčkářů v Brně pomáhá svým klientům s úpravou bydlení a výběrem pomůcek, které jim ulehčují život.

"V Lize vozíčkářů jsem začal působit zhruba dva roky po (studiu architektury). Měl jsem pocit, že bych mohl společnosti začít vracet to, co mi dali ostatní skvělí lidé, které jsem v životě potkal," uvedl oceněný architekt.

Navzdory fyzickému znevýhodnění je Pšenčík sportovcem: jezdí na handbiku, plave, věnuje se freedivingu a surfingu a je nadšeným cestovatelem, v poslední době především do jihovýchodní Asie.

"Mé postižení se většinou projevuje daleko hůře. Kombinuji chůzi o francouzských berlích a na delší vzdálenosti, při péči o dcerku nebo při vaření používám invalidní vozík. Někdy je třeba nechat uvolnit ruce," popisuje Pšenčík, který od narození podstoupil deset operací. Na těle má kolem 250 stehů a bez rehabilitací si každodenní fungování nedokáže představit.

Dnešním slavnostním večerem provázela moderátorka Nora Fridrichová. Než na pódium vyšli či vyjeli laureáti a nominovaní, vystoupili se svou Písní pro Olgu zpěvačka Aneta Langerová, klavírista Jakub Zitko a Vokál klub Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

Květiny, diplom a cenu viditelně dojatému Pšenčíkovi předali předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), biskup Václav Malý a předseda správní rady nadace Vojtěch Sedláček.

"Tuhle cenu beru jako povzbuzení...já jsem vlastně kluk, který si plní své sny a nebýt skvělých lidí, kteří mě ve všem podpořili a podrželi, nebyl bych tam, kde jsem. Do budoucna bych chtěl ukázat krásu sportů, které dělám, i dalším handicapovaným lidem, konkrétně surfingu. Asi je blbé říct, že bychom chtěli handicapované topit, ale s kamarádem bychom chtěli zjistit, jaké mají limity, aby věděli, kam až se dokážou dostat," řekl na pódiu Pšenčík.

Olga Havlová cenu předávanou svým jménem poprvé vyhlásila v roce 1995, dostávají ji lidé se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes překážky, jež musejí dennodenně překonávat, nezištně pomáhají druhým, a jsou tak inspirací k překonávání překážek pro ostatní.

První oceněnou byla zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá. Mezi další laureáty patřili třeba předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník, ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková či právník rady postižených Jan Hutař. Loni cenu dostala zakladatelka projektu Silou hlasu Dita Horochovská, která pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač pomocí hlasu.

vdv rot

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A