Bilance sesuvu ledovce na Marmoladě se zvýšila na deset mrtvých

vydáno:

aktualizace:
07.07.2022 17:38

Řím - Bilance nedělního sesuvu ledovce na hoře Marmolada se dnes zvýšila na deset mrtvých, po jednom pohřešovaném se stále pátrá. Podle úřadů jsou udávané počty "téměř konečné". Do města Canazei přicestovali podle místních úřadů příbuzní dvou Čechů, kteří při sesuvu zahynuli. Pátrací týmy z místa neštěstí vyzvedly další lidské pozůstatky a předměty, které patřily obětem, napsala agentura ANSA.

foto

Záchranářský vrtulník nad ledovcem Punta Rocca u města Canizei v italských Dolomitech, kde se v neděli uvolnil velký kus ledovce. ČTK/AP Luca Bruno

Do města Canazei, v němž je základna pro pátrací akce, dnes dopoledne přicestovali v doprovodu českého generálního konzula v Miláně Jiřího Kuděly příbuzní dvou zemřelých Čechů, aby oficiálně potvrdili totožnost svých blízkých. Počet identifikovaných obětí se tak zvýšil na šest. Na místě jim soustrast vyjádřili předseda rady Tridentské provincie Maurizio Fugatti a předseda krajské rady Benátska Luca Zaia.

"Bilance této tragédie je téměř konečná: zemřelo či se pohřešuje 11 lidí," uvedl dnes odpoledne Fugatti. "Ze zraněných je sedm stále v nemocnici a dva jsou ve vážném stavu," dodal. Vyšetřovatelé pokračují s analýzou DNA, aby určili totožnost obětí, u kterých nebyla možná identifikace příbuznými.

Nižší teploty umožnily záchranným týmům pokračovat v pátrací akci, kterou dosud prováděli za pomoci dronů a vrtulníků. Od dnešního brzkého rána místo neštěstí prohledávalo 14 záchranářů a dva speciálně vycvičení psi. Podařilo se jim vyzvednout další pozůstatky obětí a předměty, které dříve zaměřily bezpilotními letouny. Po několika hodinách se pozemní družstva vrátila a pátrání pokračuje ze vzduchu.

Na sobotu je v městě Canazei naplánován den smutku. Tridentský arcibiskup Lauro Tisi bude sloužit zádušní mši na počest obětí.

Přístup na vrchol Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, zůstává uzavřen. Podle odborníků tomu tak bude minimálně několik týdnů. Turistický region Tridentsko se obává dopadů neštěstí na letní sezonu, která se po dvou a půl letech pandemie covidu-19 začala slibně rozvíjet.

Pracovní skupina geologů a odborníků na ledovce dnes vydala prohlášení, podle kterého nebylo možné sesuv kusu ledovce předpovídat. "Na rozdíl od jiných sesuvů neexistují systémy varování, které by v přímém přenosu sledovaly pohyb a deformaci (ledovců)," uvedla skupina. Alpská záchranná služba nainstalovala u Marmolady radar a další zřízení, jež mají monitorovat pohyby zbytku ledovce. Úřady dnes zavřely pohyb v oblasti poblíž další významné alpské hory, Monte Rosa. Soustavně jsou v Itálii monitorovány dva ledovce, Planpincieux a Grandes Jorasses, na italské straně Mont Blancu.

Na vrcholu Marmolady byl den před neštěstím naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. I ostatní části Itálie zasáhla v posledních dnech předčasná letní vlna veder. Dříve stabilní ledovce se přitom kvůli klimatickým změnám staly nepředvídatelnými, uvádějí vědci.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A