Biden připustil kandidaturu v roce 2024, pokud mu to zdraví dovolí

vydáno:

aktualizace:
23.12.2021 06:40

Washington - Americký prezident Joe Biden připustil možnost, že se bude ucházet o znovuzvolení v roce 2024. Podmínkou podle něj je, že se bude stejně jako dosud těšit dobrému zdraví. V rozhovoru se stanicí ABC devětasedmdesátiletý Biden také řekl, že by šance na jeho opětovnou kandidaturu zvýšila eventualita, kdy by se o Bílý dům rozhodl znovu ucházet bývalý prezident Donald Trump.

foto

Ilustrační foto - Joe Biden při kandidatuře na prezidenta 6. listopadu 2020. ČTK/AP Carolyn Kaster

"Ano," odpověděl Biden jednoznačně na otázku moderátora, zda se plánuje ucházet o znovuzvolení. "Pokud budu mít takové zdraví jako teď, pokud budu dobrého zdraví, pak budu znovu kandidovat," řekl dodal Biden.

Na dotaz, zda by kandidoval, i pokud by to znamenalo "odvetu" proti Trumpovi, Biden odpověděl: "Samozřejmě. Proč bych nekandidoval proti Donaldu Trumpovi, kdyby byl kandidátem? To by zvýšilo možnost mé kandidatury."

Biden a Trump proti sobě kandidovali v prezidentských volbách v listopadu 2020. Trump se stále nesmířil se svou porážkou a opakuje svá nepodložená tvrzení, že bylo hlasování zfalšované a volby mu byly ukradeny.

Biden se při letošní inauguraci do úřadu ve svých 78 letech stal nejstarší osobou, která kdy složila prezidentskou přísahu. Otázky, zda bude usilovat o druhé funkční období, ho provázejí po celou dobu jeho dosavadního prezidentství.

Za přirozenou Bidenovu následnici v prezidentském úřadě byla donedávna považována Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová. Ve Washingtonu se ale šíří zvěsti o jejích momentálně špatných vztazích s prezidentem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A