Biden po ničivých tornádech vyhlásil stav katastrofy pro Kentucky

vydáno:

aktualizace:
13.12.2021 23:10

Washington - Americký prezident Joe Biden v neděli pozdě večer místního času (dnes ráno SEČ) vyhlásil stav katastrofy pro stát Kentucky, který zasáhla tornáda. Díky tomuto kroku má stát nárok na další federální podporu, informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Bílého domu. Série tornád udeřila v centrální části Spojených států v noci na sobotu a jen v Kentucky má nejméně 74 potvrzených obětí, řekl dnes tamní guvernér. Dalších 14 mrtvých hlásí okolní státy Illinois, Tennessee, Arkansas a Missouri. Více než sto lidí je nadále pohřešováno. Biden dnes rovněž oznámil, že oblast ve středu navštíví.

foto

Ilustrační foto - Hasiči 10. prosince 2021 prohledávali trosky v americkém St. Charles v místech, kudy prošlo tornádo. ČTK/AP David Carson

Guvernér Kentucky Beshear dnes v emotivním vystoupení před novináři oznámil úmrtí dalších deseti lidí ve státu, dosavadní oficiální bilance stála na 64 obětech. "Bezpochyby jich bude ještě víc," řekl. Úřady podle něj nyní pohřešují 109 osob, konečný počet obětí podle něj možná nebude k dispozici ani za týden. Dodal, že se bezpochyby jedná o nejhorší zkázu, kterou kdy tornáda v Kentucky přinesla.

Obavy z velkého množství úmrtí vzbudila devastace továrny na svíčky v městečku Mayfield. Později se tam však údajně podařilo najít celkem 90 ze 110 pohřešovaných zaměstnanců. Oznámila to společnost, která výrobnu provozovala a podle které osm lidí na místě zemřelo a osm je stále nezvěstných.

Úřady nyní prohlášení společnosti prověřují. "Mnoho zaměstnanců se shromáždilo v krytu a když bouře skončila, továrnu opustili a šli domů. Bylo obtížné se s nimi spojit kvůli výpadkům elektřiny a telefonních linek. Doufáme, že se nám podaří najít i těch zbývajících osm," uvedl mluvčí společnosti Bob Ferguson.

"Podle některých prvních zpráv mohlo být v továrně až 70 mrtvých. "I jeden je příliš, ale děkujeme Bohu, že to číslo je mnohem, mnohem nižší," řekl Ferguson podle agentury Reuters.

Federální pomoc pro Kentucky podle Bílého domu zahrnuje příspěvky na dočasné bydlení a opravy domu, půjčky na pokrytí nepojištěného majetku a další programy cílené na jedince či majitele podniků. Beshear o vyhlášení stavu katastrofy oficiálně požádal v neděli a Biden tuto žádost téhož dne schválil. Již v sobotu prezident pro Kentucky vyhlásil stav nouze.

"Mám v úmyslu vypravit se ve středu do Kentucky," řekl dnes Biden. "S každým uplynulým dnem je dopad této spouště - rozsah ztrát - stále zřetelnější," dodal.

Další mrtví jsou hlášení z Illinois, kde tornádo zasáhlo sklad firmy Amazon a o život přišlo šest lidí. V Arkansasu je postižený pečovatelský dům, kde zemřel jeden člověk a další jinde v tomto státě. Čtyři mrtvé má Tennessee a dva Missouri.

Tyto státy zasáhlo asi pět desítek tornád, které se objevily ve fázi roku, kdy chladné počasí obvykle brání jejich vzniku. Někde jsou hlášeny mimořádné materiální škody, například městečko Dawson Springs v Kentucky je zničeno ze 75 procent. "Nejhorší, co jsem kdy viděl, je to strašlivé," řekl jeho starosta Chris Smiley. Dawson Springs má necelých 3000 obyvatel.

Bouřkový systém v několika státech narušil dodávky elektřiny a pro desetitisíce odběratelů výpadky proudu přetrvávaly i dnes. Agentura AP popisuje, že ve zmiňovaném Mayfieldu jsou nyní přeživší silného tornáda i bez tepla a dodávek pitné vody. "Naše infrastruktura je značně poničená. Nemáme žádnou tekoucí vodu. Přišli jsme o náš vodojem. Přišli jsme o systém čištění odpadních vod a město nemá žádný zemní plyn," řekla starostka Kathy O'Nanová.

V Kentucky jsou na postižených místech pracovníci Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) a v devíti nejponičenějších okresech bylo nasazeno 300 členů Národní gardy.

Český prezident Miloš Zeman v kondolenčním telegramu adresovaném Bidenovi vyjádřil "hluboký zármutek" a označil za "bezprecedentní" míru devastace, kterou přírodní živel způsobil. "Jménem české veřejnosti i jménem svým" Zeman vyslovil šéfovi Bílého domu i rodinám obětí hlubokou soustrast a všem přeživším popřál brzké zotavení.

Rodinám mrtvých dnes vyjádřil soustrast mimo jiné také papež František. Ocenil práci záchranářů, situaci označil za "nesmírnou tragédii" a sdělil, že se za všechny postižené bude modlit.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A