Biden hovořil se Zelenským, oba podpořili diplomatické řešení sporu s Ruskem

vydáno:

aktualizace:
03.01.2022 06:11

Washington - Spojené státy se svými spojenci důrazně zareagují v případě, že Rusko bude dále napadat Ukrajinu. Řekl to dnes v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským americký prezident Joe Biden. Oba podporují diplomatické řešení, uvedl v prohlášení Bílý dům. Také Zelenskyj podle agentury Reuters řekl, že mu jde o mír v Evropě a prevenci další eskalace ve vztazích.

foto

Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden ČTK/AP Patrick Semansky

Podle Bílého domu Biden ujistil Zelenského o podpoře USA při zajištění svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Podpořil rovněž snahy o deeskalaci napětí v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny prostřednictvím minských dohod a takzvaného normandského formátu, tedy rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou pod patronátem Francie a Německa.

Prezidenti Ukrajiny a Ruska podle Bílého domu podpořili diplomatická jednání plánovaná na 10. ledna do Ženevy, kde mají o bezpečnosti a situaci na Ukrajině hovořit představitelé USA a Ruska. O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí.

Kyjev a západní metropole v posledních týdnech obviňují Rusko, že hromadí v blízkosti Ukrajiny armádní jednotky s více než 100.000 vojáky a že vůči sousednímu státu zvažuje útok. Rusko takové obviňování odmítá a naopak viní Ukrajinu a Spojené státy z destabilizování situace.

O napjaté situaci hovořil Biden tento týden i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. I jemu Biden řekl, že rozmisťování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou je nepřijatelné a že pokud se situace na východě Ukrajině vyostří, budou Spojené státy a jejich spojenci s velkou rozhodností reagovat.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A