BFM Business: Křetínský se chystá koupit kontrolní podíl v řetězci Fnac Darty

vydáno:

aktualizace:
23.02.2023 13:09

Paříž - Miliardář Daniel Křetínský se chystá koupit kontrolní podíl ve francouzském maloobchodním řetězci Fnac Darty, ve kterém od léta drží 20 procent. S odkazem na své zdroje to dnes napsal server BFM Business. Akcie firmy obchodované na burze v Paříži v reakci na zprávu zpevnily o více než deset procent.

foto

Ilustrační foto - Podnikatel Daniel Křetínský (na snímku z 30. srpna 2016). ČTK Kamaryt Michal

Křetínský, který je nyní druhým největším akcionářem Fnac Darty, hodlá podle zdrojů BFM odkoupit podíl největšího akcionáře. Tím je německá společnost Ceconomy, ve firmě vlastní 24 procent. Český podnikatel by tak získal 44procentní podíl a mohl by pak zahájit proces, který povede ke stažení akcií řetězce z burzy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Častvaj nechtěl chystaný krok firmy komentovat. "Ke spekulacím ohledně našich údajných akvizičních záměrů se zásadně nevyjadřujeme," uvedl na dotaz ČTK. EPH je hlavním podnikem Křetínského.

Fnac Darty prodává knihy, hudbu a elektroniku. Dnes po uzavření burzovního obchodování se chystá oznámit hospodářské výsledky za uplynulý rok.

Křetínský za zhruba deset let vybudoval jednu z největších evropských energetických skupin. Nyní své aktivity diverzifikuje, hledá proto investice v maloobchodě, médiích a v dalších oblastech.

Ve Francii český miliardář vybudoval desetiprocentní podíl ve skupině supermarketů Casino prostřednictvím holdingu VESA, který ovládá se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem. Křetínský má také menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde a prostřednictvím holdingu Czech Media Investment (CMI) vlastní také několik francouzských tiskových titulů, jako je Elle, Tele7 Jours a zpravodajský magazín Marianne.

Generální manažer společnosti Fnac Darty Enrique Martinez a Daniel Křetínský spolu "vycházejí velmi dobře", ujišťuje několik zdrojů BFM Business blízkých oběma byznysmenům. Jejich setkání výrazně zprostředkoval Denis Olivennes, bývalý šéf Fnac, nyní prezident CMI France, která sdružuje média Daniela Křetínského ve Francii.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A