Bělobrádek: Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně

vydáno:

aktualizace:
15.12.2022 15:11

Praha - Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

foto

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka (na snímku z 21. října 2019). ČTK Krumphanzl Michal

"Nemáme žádnou informaci, že by tam k něčemu došlo, co by bylo nezákonné. Můžeme konstatovat, co už jsme konstatovali, že nejsou žádné indicie, že by se BIS provinila nějakým nezákonným postupem, z těch informací, které můžeme dostat," uvedl Bělobrádek. Komise se záležitosti věnovala už loni v srpnu, kdy v usnesení také konstatovala, že Koudelka potvrdil, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Dnes žádné usnesení podle Bělobrádka nepřijímala.

Prezident tehdy v rozhovoru pro Blesk obvinil ředitele BIS z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. Protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle Zemana odposlechy i jeho. Prezident zmínil odposlechy také v nedělním rozhovoru pro Radiožurnál. "To, že prezident a jeho okolí byli nelegálně odposloucháváni, zatím nikdo nepopřel, jinak byste musel ukázat příkaz soudu k odposlechům, a to se samozřejmě nestalo, protože, pokud vím, takový příkaz neexistuje," řekl.

Z Bělobrádkova vyjádření vyplynulo, že záležitost prověřovala na základě podnětu inspekce BIS. "Diskutovali jsme to na komisi. Ředitel BIS nám předložil informace. Doložil nám závěry inspekce BIS, z nichž jednoznačně vyplývá, že BIS nikdy nepoužila nezákonné postupy v odposleších," citoval server Lidovky.cz místopředsedu komise Roberta Králíčka (ANO).

Bělobrádek zopakoval, že odposlechy BIS povoluje a dozoruje předseda senátu Vrchního soudu v Praze. V případě, že by na odposlouchávaném čísle byl zaznamenán hovor konkrétní osoby, který nesouvisí, je smazán. "V případě, že by při odposlechu jiných osob byli zachyceni nejvyšší ústavní činitelé, tak se takové odposlechy nepoužívají," dodal předseda komise.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A