Babiš kritizoval návrhy EK, jsou prý odtržené od reálného života

vydáno:

aktualizace:
15.12.2021 16:42

Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) zkritizoval nové návrhy Evropské komise, která dnes přišla se sadou ekologických iniciativ. Plány unijní exekutivy mimo jiné na to, aby bylo do roku 2040 postupně ukončeno vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy, označil Babiš za nesmysly, které nemají nic společného s reálným životem. Babiš nicméně podpořil možnost společných nákupů plynu do strategických zásob.

foto

Ilustrační foto - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) 3. prosince 2021. ČTK Deml Ondřej

Návrh na ukončení vytápění plynem označil končící český premiér za "další nesmysl, se kterým my zásadně nesouhlasíme". Vymezil se také vůči návrhu komise ukončit do roku 2027 dotace na plynové kotle. Doufá prý, že záměr nebude mít podporu na čtvrtečním jednání Evropské rady, před kterým dnes český premiér přiletěl do Bruselu.

"Je to jenom další návrh, který by podle mého názoru dopadl dramaticky na celou ekonomiku Evropské unie," řekl po příletu do belgické metropole o souboru opatření, který dnes představila EK.

Nová iniciativa má být další etapou na cestě EU ke klimatické neutralitě, tedy stavu, za kterého by veškeré emise oxidu uhličitého v bloku byly vyvážené mechanismy na jejich pohlcení. Kromě zmíněného konce vytápění fosilními palivy je součástí předloženého souboru i zpřísnění ekologických pravidel pro výstavbu nových budov, které by nesměly od roku 2030 produkovat žádné emise. Komise kromě toho v souvislosti s pokračujícími debatami o zdražení energií navrhla možnost, aby unijní státy společně nakupovaly plyn do strategických zásob.

Tento poslední bod Babiš při odpoledním brífinku ocenil. "Evropská komise říká správně, že bychom se měli zamyslet nad společným nákupem plynu," řekl premiér v demisi.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: V EU má skončit vytápění budov plynem, energetika přejde na vodík, navrhla EK V EU má skončit vytápění budov plynem, energetika přejde na vodík, navrhla EK

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A