Ardenské bojiště Bastogne hostí výstavu o atentátu na Heydricha

vydáno:

aktualizace:
10.09.2022 21:12

Bastogne (Belgie) - Válečné muzeum v belgickém Bastogne ode dneška hostí českou výstavu věnovanou atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ve městě, které nejen pro Belgičany symbolizuje bitvu v Ardenách, u příležitosti jejího zahájení vysadili velvyslanci Česka a Německa spolu s místním starostou růže na památku obětí vyhlazení Lidic. Diplomaté i zástupci české armády zdůrazňovali, že zvláště v kontextu války na Ukrajině by lidé neměli na události staré osm desetiletí zapomínat.

foto

Český vojenský zástupce při NATO Jaromír Alan hovoří na zahájení výstavy o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, 10. září 2022, válečné muzeum v Bastogne, Belgie. ČTK Kupec Petr

"Zorganizovali jsme společně tuto výstavu, jejímž poselstvím je, že demokracie není samozřejmostí, není zadarmo, je nutno ji bránit," prohlásil český velvyslanec v Belgii Pavel Klucký, který zdůraznil roli svého německého kolegy Martina Kotthause.

Německý ambasador podotkl, že operace Anthropoid byla jediným zdařilým atentátem na předního nacistického funkcionáře."Masakr Lidic bude vždy skvrnou na německé historii," řekl Kotthaus k vyhlazení vesnice, na Kladensku, jejíchž 340 obyvatel se stalo obětí nacistů při pátrání po strůjcích Heydrichovy smrti.

Dvě desítky panelů s dobovými fotografiemi přibližují okolnosti atentátu, ale i širší souvislosti československého odboje v zahraničí. V muzeu budou k vidění do srpna příštího roku. Připravilo je sdružení Iniciativa A společně s Československou obcí legionářskou. Podle jejího ředitele Pavla Budinského je výstava dalším dílem spolupráce s válečným muzeem v Bastogne, které nebylo vybráno náhodou.

"Výjimečný čin československých parašutistů není jen pevnou součástí československých dějin, ale také součástí celého úsilí spojenců porazit nacismus," připomněl Budinský podobný osud tehdejšího Československa a Belgie, jejichž odbojáři usilovali o osvobození od nacistické nadvlády.

Vojenský představitel Česka při NATO a EU generálporučík Jaromír Alan zdůraznil, že už válečná spolupráce československých, belgických a dalších vojáků dala základ současné evropské integraci, která je pro evropské země v současné krizi jediným východiskem. "Válka na Ukrajině jasně ukazuje, že nežijeme v bezpečném světě. Jediná smysluplná cesta je pouze aktivní, společná celoevropská snaha včas a rázně čelit všem hrozbám v zájmu svobody a demokracie, jako jsme to dělali v minulosti," řekl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A